Jakie powinny być prawidłowe wartości ciśnienia u 31-latki?

Dzień dobry. Chciałam zapytać o prawidłowe wartości ciśnienia krwi oraz pulsu dla kobiety l. 31, BMI w normie - ostatni, wcześniejszy pomiar około 2 lata wstecz prawidłowy 120/80 (u lek.med.pracy). Niedawno znów miałam mierzone ciśnienie i odtąd się nim zainteresowałam, a mianowicie - czy wartości tego typu: 117/52, 107/46, 120/55 powinny niepokoić (mierzyłam ciśnienie regularnie przez około 10 dni, rano, w południe i wieczorem, po spoczynku)? Puls również podczas spoczynku mam wysoki - między 80 a 90 (tylko dwa razy zdarzył się normalny, w przedziale 65-68). Czy takie wartości pomiarów powinny wzbudzić moją czujność? Czy powinnam się tym zainteresować? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Jakub Migoń

Witam, w Pani wynikach uwagę przykuwa duża różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym (tzw. amplituda ciśnień). Taki stan może być fizjologiczny u młodych osób jak i towarzyszyć wadom zastawek serca (niedomykalności zastawki aortalnej) lub chorobom endokrynologicznym (nadczynność tarczycy). W obu przypadkach może wystąpić również przyśpieszenie rytmu serca (chociaż podane przez Panią wartości mieszczą się w granicach normy, są one dość wysokie jak na wartości spoczynkowe). Początki niedomykalności zastawki aortalnej często przebiegają bezobjawowo, objawy jakie mogą się pojawić to: uczucie szybszego bicia serca, duszność, zwiększona męczliwość. Nadczynność tarczycy może objawiać się: uczuciami kołatania serca, biegunkami, zwiększoną potliwością. Zalecam prowadzenie dzienniczka pomiarów ciśnienia (pomiar co najmniej 2x dziennie) i przedstawienie go lekarzowi rodzinnemu - możliwe że bez towarzyszących objawów nie będzie Pani wymagała dalszej diagnostyki, jednak bez badania fizykalnego nie jest to możliwe do ocenienia.