Pominięcie 5 tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym tygodniu

Witam! Od 10 miesięcy przyjmuję tabletki M***, wcześniej miałam roczną przerwę. Po ostatnim krwawieniu (8 października) z odstawienia wzięłam 2 tabletki i wyjechałam na urlop, tak się złożyło, że zapomniałam ich zabrać ze sobą i nie przyjmowałam ich przez 5 dni. Gdy wróciłam, znów zaczęłam brać, lecz po tygodniu brania pojawiło się krwawienie (nie jest ono obfite), które trwa do dziś. Przez cały ten okres utrzymywałam pełne stosunki seksualne z moim chłopakiem, nie zabezpieczamy się w inny sposób. Robiłam test ciążowy tydzień temu, wyszedł negatywnie, lecz to chyba za wcześnie, by wykryć ciążę. Wczoraj okazało się, że dostałam zapalenia pęcherza, przyjmuje U***t i M***. Czy powinnam przerwać branie tabletek, czy dokończyć opakowanie? Czy jest duże ryzyko zajścia w ciążę? Czy powinnam powtórnie wykonać test i kiedy go zrobić (zostało mi 9 tabletek do końca)? Pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie!

Przyjmując zaledwie dwie pierwsze tabletki blistra, a następnie odstawiając je na 5 dni wprowadziła Pani pewne zamieszanie w Pani układ hormonalny. W takich sytuacjach plamienia obserwowane są stosunkowo często. Zwykle plamienie pojawia się 2-3 dni po pominięciu tabletki. W Pani przypadku było to trochę później, ale nie ma to większego znaczenia.

Pominięcie 5 tabletek powoduje, iż całkowicie straciła Pani zabezpieczenie. W takiej sytuacji wszystkie stosunki mające miejsce w tym czasie należy uznać za niezabezpieczone. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie testu ciążowego. Uzyskany przez Panią wynik może być fałszywie ujemny, gdyż nie minęło 14 dni między ostatnim zbliżeniem a wykonaniem testu. Warto zatem powtórzyć test za kilka dni.

W obecnej sytuacji należy kontynuować dany blister. Przerwanie przyjmowania tabletek w środku opakowania może doprowadzić do dalszych zaburzeń.

Pozdrawiam