Pominięcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej po pigułkach placebo

Czy jeżeli nie wzięłam pierwszej aktywnej pigułki po pigułkach placebo w odpowiedni dzień tylko na następny (dwie na raz) spowoduje to zmianę terminu okresu? Do tej pory brałam tabletki regularnie i okres zawsze przychodził w czwartek rano. Czy to się zmieni? Jaki ma skutek nie wzięcia pierwszej tabletki na czas?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Pominięcie pierwszej tabletki najprawdopodobniej spowoduje zmianę terminu wystąpienia krwawienia. Należy również pamiętać, że w zaistniałej sytuacji ochrona antykoncepcyjna nie jest zachowana i przez kolejne 7 dni konieczne jest stosowanie prezerwatywy. Gdy w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki miał miejsce stosunek płciowy, należy skonsultować się z lekarzem - istnieje możliwość zajścia w ciążę.