Pominięcie tabletki a krwawienie

Witam, pojawił się u mnie problem natury ginekologicznej, a mianowicie: w piątek 23.09 powinnam wziąć pierwszą tabletkę, niestety nie miałam czasu (cieżki okres w firmie, dużo stresu), w związku z czym nie poszłam do lekarza, więc nie miałam tabletek. Miałam zacząć brać wczoraj (z tygodniowym opóźnieniem według planu i z ominięciem pierwszych 7 tabletek), ale wczoraj dostałam plamienia, a dziś okres, po 2 tygodniach od ostatniego! Co mam zrobić? I tu moje pytanie nie dotyczy przyczyny, dlaczego tak się stało (przypuszczam, że przez pierwszą przerwę od lat w braniu tabletek), ale zakładając, że mam drugi dzień okresu: kiedy zacząć nowe opakowanie tabletek? (Biorę Novynette.) Jak skończy się ten okres, czy wziąć jakbym miała normalnie brać - za 2 czy 3 tyg.? Reasumując, mam teraz dodatkowy okres, bo nie wzięłam 7 tabletek pod rząd. Drugi dzień ekstra okresu. Kiedy zaczać brać tabletki z nowego opakowania? Bardzo proszę o pilną odpowiedź, za co będę niezwykle wdzięczna! A na złość, moja Pani dr jest na zwolnieniu, a w weekend nie chcę iść do kogoś nowego. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Niestety obawiam się, że wizyta u ginekologa jest nieunikniona. Trwające właśnie plamienie raczej nie jest miesiączką, nie jest też krwawieniem z odstawienia (nie przyjmowała Pani tabletek od zakończenia poprzedniego blistra). Konieczne jest zatem ustalenie przyczyny nieprawidłowego krwawienia.

Wspomina Pani, że wg planu zdecydowała Pani o przełożeniu dnia rozpoczęcia przyjmowania tabletek o cały tydzień. Takie postępowanie nie tylko prowadzi do zniesienia antykoncepcji na następny miesiąc, ale sprawia, że wszystkie stosunki mające miejsce w trakcie pierwszych 7 dni od odstawienia tabletek (przerwa 7-dniowa) należy uznać za niezabezpieczone. Z tego też powodu powinna Pani przed wizytą u ginekologa wykonać test ciążowy.

Ze względu na niemożliwy do ustalenia charakter krwawienia sugerowałabym zaczekać z rozpoczęciem nowego blistra do konsultacji ginekologicznej. Do tego czasu może Pani korzystać z alternatywnych metod zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Rozpoczęcie nowego opakowania w połowie cyklu nie zapewnia pełnej skuteczności i także wymaga stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.

Pozdrawiam