Pominięta 9 tabletka

Witam. Mam 20 lat. Od 3 marca (środa) zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Biorę je codziennie o 22.00. Zawsze punktualnie. W piątek wzięłam normalnie tabletkę, jak się póżniej okazało tabletkę czwartkową. Zauważyłam pomylkę dopiero w sobotę o 22. Zażyłam więc dwie tabletki. Mam pytanie - czy to ma wpływ na moja ochronę? Czy powinnam odstawić tabletki i zacząć kolejny blister podczas krwawienia, czy nadal kontynuować harmonogram? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wszystko zależy od tego, o którym czwartku Pani mówi.

Jeśli pomineła Pani tabletkę z czwartku 4 marca, to działanie antykoncepcyjne było zmniejszone przez kolejne 7 dni i mogło dojść do ciąży. W przypadku odbywania stosunku bez dodatkowego zabezpieczenie w tym okresie, proponuję wykonać test ciążowy (wiarygodny wynik uzyskuje się już 10 dni od ewentualnego zaplodnienia).

Jeśli pomineła Pani tabletkę z czwartku 11 marca, to nie ma Pani powodu do niepokoju.

W obu przypadkach powinna Pani kontynuować stosowanie tabletek. W razie dodatniego wyniku testu ciążowego lub niewystąpienia miesiączki, proponuję wizytę u swojego ginekologa.