Pomoc psychiatryczna dla osoby z zaburzeniami zachowania i chwiejnością emocjonalną

Witam. pracuję w DD i mam wychowankę pełnoletnią która wymaga pełnej diagnozy i pomocy psychiatrycznej. Dotychczas miała diagnozowane zarówno zaburzenia zachowania jak i nerwice, w grę wchodzą samookaleczenia, chwiejność emocjonalna, trudne często bezsensowne męczące sny, możliwy zespół po przebyciu traumy. Jaki szpital możne jej tak na prawdę pomóc a nie zlecić kolejną dawkę leków? może terapia behawioralno poznawcza .... proszę o poradę.

Dzień dobry,

na początek proszę pokierować wychowankę do lekarza psychiatry w PZP, który porozmawia i ustali najbardziej optymalny sposób leczenia. Psychiatra nie ustala jedynie leczenia farmakologicznego, powinien także skierować na specjalistyczne leczenie psychoterapeutyczne - zwłaszcza, że dziewczyna ma dopiero 18 lat.

Pozdrawiam,
Kamila Stasik

Pana wychowanka zdecydowanie potrzebuje wsparcia. To bardzo dobrze, że jest Pan tak zaangażowany i słusznie czuje Pan, że potrzebna jest profesjonalna pomoc z zewnątrz. Jeżeli nie ma ryzyka samobójstwa proponowałbym zdecydowanie bardziej psychoterapię. Jeżeli ośrodki szpitalne to takie, gdzie psychoterapia jest mocno akceptowanym środkiem działania. Faktycznie potrzebna jest tu diagnoza, bo opisywane objawy mogą być obrazem nerwicy, syndromu stresu pourazowego, jak też tzw. osobowości chwiejnej. Do trafnej diagnozy nie jest konieczna hospitalizacja.
Terapia poznawczo behawioralna jest bardzo skuteczna w przypadku nerwicy i PTSD. Dużo ważniejsze niż podejście, w jakim pracuje terapeuta jest jednak możliwość utworzenia bezpiecznej relacji opartej na zaufaniu i bez ryzyka przeżycia sytuacji, którą pacjentka mogłaby zinterpretować jako odrzucenie.
Powinnien być to terapeuta, który nie boi się problemu, tworzy empatyczny klimat i może zagwarantować możliwość regularnych spotkań na dłużej, co zwłaszcza w przypadku zaburzeń osobowości może oznaczać nawet kilka lat.