Poproszę o interpretację wyniku rtg klatki piersiowej?

Problem dotyczy mojej mamy. Mama ma 59 lat, wykonała profilaktyczne rtg klatki piersiowej. Opis przedstawia pogrubienie opłucnych, szczytowe zmiany pasmowate w górnym polu prawym, wnęka lewa w górnym biegunie z cieniem 25 mm, 20 mm i przejaśnieniami centralnymi? Pola płucne ze zmożonym rysunkiem oskrzelowym, bez zmian naciekowych, serce bez zmian. Mama przez wiele lat palila papierosy, od ok. 8 lat nie pali. Nie wiem, czy ma jakieś znaczenie, że mama jest bardzo przeziębiona, ma suchy, męczący kaszel. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisaną w ten sposób zmianę w pierwszej kolejności należy różnicować ze zmianą gruźliczą oraz z grzybiczą jamą (aspergiloza) - najlepiej w warunkach szpitalnych, na oddziale internistycznym ogólnym bądź pulmonologicznym. Należy wykonać badanie tomografii klatki piersiowej, pobrać badania w kierunku gruźlicy oraz rozważyć bronchoskopię.

Ważny też jest wywiad palenia papierosów. W razie braku potwierdzenia powyższych, należy wziąć pod uwagę proces rozrostowy, choć opisana zmiana nie jest typowa dla tego rodzaju schorzeń.

Serdecznie pozdrawiam!