Postępowanie w przypadku laparoskopowej operacji przepukliny rozworu przełykowego

Panie doktorze, za pomocą jakiego badania można zorientować się, czy można daną przepuklinę roztworu usunąć laparoskopowo? Czy po operacji bóle są tak duże, że trzeba podawać morfinę? Czy od razu po operacji trzeba robić gastroskopię? Co przed operacją: szczepienia przeciw żółtaczce, echo serca, ph-metria? Co jeszcze? Pozdrawiam! Bardzo dziękuję. Michał

Panie doktorze, za pomocą jakiego badania można zorientować się, czy można daną przepuklinę roztworu usunąć laparoskopowo?

  • Wskazaniami są odpowiednio nasilone objawy, nie reagujące na farmakoterapię lub wymagające przewlekłej farmakoterapii, gastroskopia i przynajmniej manometria przełyku.

Czy po operacji bóle są tak duże, że trzeba podawać morfinę?

  • Nie, bóle są niewielkiego stopnia nie wymagające standardowo użycia środków narkotycznych np. morfiny.

Czy od razu po operacji trzeba robić gastroskopię?

  • Nie, jeśli objawy miną całkowicie to praktycznie gastroskopia nie jest wymagana po operacji.

Co przed operacją: szczepienia przeciw żółtaczce, echo serca, ph-metria?

  • Dobrze przed operacją oprócz gastroskopii wykonać jeszcze manometrię przełyku (ewentualnie dodatkowo ph-metrię) oraz zaszczepić się przeciw WZW typu B.