Poszerzona przestrzeń płynowa przymózgowa

W badaniu tk zatok u dziweczynki 5 lat, chorującej na alergię i częste infekcje laryngologiczne, niepoki mnie opis: mózgowie bez zmian ogniskowych, poszerzona przestrzeń płynowa przymózgowa maksymalnie do 0,80 cm - w okolicach ciemieniowych, czołowych i nieznacznie skroniowych widoczna jama przegrody przezroczystej szer. 0,20 cm. Od początku dziecko rozwija się prawidłowo, super pamięć ma. Czy z tego może coś wyniknąć, jakaś choroba, czy niekoniecznie? Jakie symptomy mogą zaniepokoić rodzica z tym związane. Ona często choruje. W trakcie tk też nie była calkiem zdrowa - po silnej infecji zatok. Raz w miesiącu ma lejące katary, w zatokach pogrububienia śluzówki, zajęte sitowie i zatokę szczękową co leczą laryngolodzy i alergolog. Martwi mnie, czy powinnam odwiedzić neurologa dziecięcego i czy tk muszę powtarzać z uwagi na te przestrzenie poszerzone. Proszę o wyczerpującą odpowiedź, bo bardzo się boję, czy są ludzie którzy to mają i nic się w życiu nie dzieje z tym związane - choroby, operacje?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie ma powodów do niepokoju i wykonywania innych badań. Stan taki wymaga tylko okresowej kontroli, a w razie niepokojących objawów konsultacji neurologicznej. Niepokojące mogą okazać się np. bóle głowy u dziecka, aczkolwiek ważny jest wtedy charakter i lokalizacja bólu, ponieważ przy patologii zatok ból głowy również jest częstym objawem. Proponowałabym jednak konsultację neurologiczną. Lekarz po dokładnym zbadaniu dziecka oraz analizie historii choroby i wyników badań zaleci odpowiednie postępowanie.