Powiększona naczyniówka w wyniku badania okulistycznego u 5-tygodniowego dziecka

witam odwiedzilismy dzis lekarza okuliste, i stwiedził On ze moj 5 tygodniowy syn ma "naczyniówkę" powiekszona zbyt duzo, co to osznacza? stwierdził ze nie ma to wplywu na wzrok dziecka i kazał sie zglosic na wizyte za 6tygodni pozdrawiam

Witam. Prawdopodobnie lekarz zrobił badanie USG B gałek ocznych i stwierdził nieco pogrubioną warstwę naczyniówki. Jeżeli nie stwierdził dodatkowych niepokojących objawów, takich jak wysięk w ciele szklistym, objawy stanu zapalnego w przednim odcinku oka, to prawdopodobnie nieznaczne pogrubienie naczyniówki nie ma związku z żadną patologią. Natomiast w połączeniu z powyższymi objawami mogłoby świadczyć np. o zapaleniu błony naczyniowej. Nieco pogrubiałą naczyniówkę możemy również zaobserwować w przypadku wysokiej krótkowzroczności, ale o tym można się przekonać wykonując pomiar długości gałki ocznej i stwierdzając długą gałkę oczną w stosunku do wieku oraz inne zmiany degeneracyjne w dnie oka. Jeżeli więc lekarz stwierdził izolowane zwiększenie grubości naczyniówki, to nie można na tej podstawie mówić o żadnej konkretnej patologii. Wystarczą wizyty kontrolne u okulisty.