Powiększona tarczyca i wzrost TSH a stosowanie Letrox

Witam. Mam powiększoną tarczycę objętość ok 26ml wiek 22 l, bez zmian. Od miesiąca biorę letrox 25 , zrobiłam badania kontrolne po miesiącu gdzie ths z 0.872 skoczyło na 1,160 ( ft3 3.36 ft4 1,32) gdzie podobno miało się zmieniejszać by objętość zmalała, mam kołatanie serca od 4 mies i wyszła mała tachykardia zatokowa(79 epizodów, przyczyna nie znana) oraz mam niski poziom leukocytów 3,3 neutrofile 1,64 oraz eozynofile 0,07 zażywając od 2 mies wit b6. Czy nadal powinnam stosować Letrox 0,25?

Dzień dobry,

W leczeniu wola tarczycy w eutyreozie ((wyrównanego hormonalnie) stosuje się L-tyroksynę, w Pani przypadku Letrox, czasami tolerancja leczenia jest nieco gorsza. Wzrost TSH świadczy o tym, że możnabyłoby zwiększyć dawkę Letroxu, jednakże może on w Pani przypadku nasilić objawy w postaci tachykardii. Proponowałbym jeszcze konsultację endokrynologiczną, lekarz zadecyduje, czy można zwiększyć dawkę, ew. w "osłonie" B-blokerem celem wyeliminowania objawów w postaci szybkiej akcji serca. Proszę oznaczyć sobie dodatkowo elektrolity we krwi oraz na wzelki wypadek przeciwciała przeciwtarczycowe - antyTPO i aTG.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz