Powstawanie nowych pieprzyków na skórze

Dzień dobry, zauważyłam, że po każdym lecie robią mi się nowe pieprzyki na całym ciele. Czy to jest normalne? Mam ciemną karnację i dużo znamion, raz w roku kontroluję znamiona u dermatologa, ale niepokoi mnie, że pomimo stosowania kremów z filtrami, nieleżenia plackiem na plaży i raczej unikaniu przebywania na mocnym słońcu w południe nowe pieprzyki wciąż powstają. Czy da się temu jakoś zapobiec? Czy jest to niebezpieczne? Czy badanie dermatoskopowe, które mam co rok wychwyciłoby groźne zmiany?

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

jest normalną rzeczą, że pod wpływem słońca pojawiają się przebarwienia na skórze. Są osoby mające większą skłonność do tego typu zmian i widocznie Pani do nich należy. Coroczna kontrola dermatoskopowa u doświadczonego dermatologia powinna być jak najbardziej wystarczająca żeby zapobiec powstaniu niebezpiecznych dla Pani zdrowia zmian. Jeśli pojawi się jakaś zmiana barwnikowa, która będzie budziła niepokój w badaniu dermatoskopowym zalecane jest usunięcie chirurgiczne z histopatologicznym przebadaniem usuniętej zmiany.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Proszę kontynuować regularne badania, to jedyna metoda na wychwycenie podejrzanych zmian. Z wiekiem mamy skórę mniej doskonałą i mogą pojawiać się różnego rodzaju przebarwienia i zmiany pigmentacyjne. Słońca praktycznie powinniśmy unikać.