Pozagłębiane blaszki graniczne trzonów kręgów lędźwiowych

Witam na prześwietleni wyszło mi coś takiego ,,Pozagłębiane blaszki graniczne trzonów kręgów lędźwiowych. Osteofity na krawędziach trzonów jako wyraz zmian zwyrodnieniowych '' co to oznacza ? Dodam za mam 39 lat i jestem menszczyzną :)

Aleksander Ropielewski

Oznacza to typowe dla wieku zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze. Nie ma sposobu cofnięcia się zmian, natomiast można zapobiegać ich pogłębianiu poprzez odpowiednie ćwiczenia odciążające kręgosłup.