Poziom progesteronu, a bóle glowy. Czy mają coś wspólnego?

Witam serdecznie. Mam 40 lat, od ok.10 lat przechodzę okres bardzo źle, a właściwie kilka poprzedzających go dni. 4-5 dni przed okresem dostaję kosmicznego bólu głowy - lekarz twierdzi, że to migrena, ale ból pojawia się tylko w te wyznaczone dni. Jego skala jest tak duża, że wymiotuję wiele godzin, a kilka dni później pojawia się okres i tak za każdym razem. Mój lekarz ginekolog podejrzewa, że wszystkiemu jest winny poziom progesteronu. Zrobiłam badanie poziomu progesteronu w 21. dniu cyklu i wynik to: 12,92 ng/ml. Prolaktynę też badałam i była dobra. Proszę o pomoc, bo coraz trudniej znieść taki wielki ból.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bóle głowy jak najbardziej mogą być spowodowane wahaniami poziomu hormonów płciowych. Migrena jest rodzajem naczyniopochodnego bólu głowy, a poziom hormownów ma przłożenie na skurcz bądź rozkurcz naczyń.

Lekarz słusznie podejrzewa migrenę. Opisywane przez Panią objawy i dni cyklu w których pojawia się ból, wskazywałyby na rozpoznanie  tzw.migreny miesiączkowej. Leczenie jest identyczne, jak w klasycznej migrenie.

Proponuję, aby poczytała Pani opracowania dotyczące tego rodzaju bólu głowy na portalu
www.abcmigrena.pl