Poziom TSH i FT4 w 11. tygodniu ciąży

W 5 tygodniu ciąży okazało się, że mam niedoczynność tarczycy - TSH 4,360. Zaczęłam przyjmować Euthyrox N 75 w 6 tygodniu ciąży. Obecnie jestem w 11 tygodniu ciąży i TSH wynosi 0,584 a FT4 18,39. Czy powinnam nadal przyjmować taką dawkę leku? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam Panią,

Niestety nie podała Pani jednostek w jakich przedstawione są wyniki i zakresu norm laboratoryjnych (te różnią się nieco w zależności od laboratorium i metody oznaczania). Jeśli FT podane jest w pmol/l lub ng/l, to może Pani kontynuować dotychczasową dawkę,ale proszę sprawdzić stężenie hormonów za ok 2 tyg celem ew. korekty dawki leku. Jeśli TSH będzie wykazywało tendencję spadkową i spadnie poniżej normy, a FT wzrośnie, to warto po uprzedniej kontroli u endokrynologa nieco zredukować dawkę. Proszę pamiętać, że oznaczenie hormonów wykonujemy przed połknięciem tabletki Euthyroxu (tj. 24 h od ostatniej dawki, a kolejną tabletkę połykamy po oddaniu krwi do badania). W ciąży bardziej niekorzystny jest niedobór hormonów tarczycy, niż ich niewielki nadmiar.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz