Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wykrycie Hashimoto w 15. tygodniu ciąży

Dzień dobry, w 15 tygodniu wykryto u mnie przypadkowo TSH 4,31 przy normie do 4,2. Ft4 było prawidłowe 1,04. norma 0,93-1,7 Jaki może mieć to wpływ na rozwój dziecka? Po wizycie u endokrynologa stwierdzono Hashimoto. Czy moje dziecko może być upośledzone? w tej chwili jestem w 32 tygodniu i TSH jest 1,8. W 8 tygodniu ciąży wynosiło 3,5 a FT4 1,2. Wcześniej nikt na to nie zwrócił uwagi. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Poród w wodzie

Dzień dobry,

TSH było nieco podwyższone, ale nie są to wartości świadczące o cieżkej niedoczynności tarczycy, zawłaszcza, ze FT 4 było jeszcze w normie więc nie powinna się Pani niepotrzebnie zamartwiać. Proszę założyć, że wszystko będzie dobrze i kontrolować sobie hormony celem ew. korekty dawki leku. Zalecane TSH w ciąży niezależnie od trymestru - wynosi < 2,5.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy