Pozytywny wynik testu na bakterię Helicobacter pyroli i czas stosowania antybiotykoterapii

Miałam robioną gastroskopie - rozpoznanie zapalenie błony śluzowej żołądka.Nie pobrano mi żadnego wycinaka . Lekarz rodzinny kazał mi zrobić test z apteki na bakterie Helicobacter pylor - wynik dodatni lekarz zalecił terapię dwoma antybiotykami - OSPAMOX i KLABAX . Co taki test jest wiarygodny i jak długo muszę brać te leki?

Test kupiony w aptece nie jest wiarygodny, więcej, test na obecność p-ciał wykonany w laboratorium też nie jest wiarygodny. Test pokazuje poziom p-ciał przeciw bakterii. Może oznaczać, że organizm zetknął się z bakterią, ale nie mówi czy aktualnie jest zakażony. Test który pokazuje czy jest aktualnie zakażenie to test ureazowy w czasie gastroskopii, wycinek i badanie mikroskopowe albo badanie kału na antygen bakterii Helicobacter. Czasem można się zdecydować na antybiotykoterapię bez badania, szczególnie w chorobie wrzodowej dwunastnicy. Terapie antybiotykową prowadzi się zwykle 10-14 dni.