Wzrost miana Helicobacter pyroli po antybiotykoterapii

Witam, półtora miesiąca temu wykryto u mnie helicobacter pylori o mianie średnim. Używałem Klacid 500mg, Augmentin 1,0g oraz Nystatynę 500000g. Po miesiącu zrobiłem badanie kontrolne i niestety helicobacter w dalszym ciągu pozostał i to o mianie WYSOKIM mimo użycia antybiotyków. Czyli wzrosła ilość bakterii. Jaka jest tego przyczyna i co mam dalej robić. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Jak sie domyslam ma Pan na mysli badanie SEROLOGICZNE z krwi - oznaczenie poziomu IgG p/Helicobacter pylori. Badanie to NIE SLUZY MONITOROWANIU SKUTECZNOSCI LECZENIA, poniewaz w badaniu tym wykrywane sa przeciwciala przeciwko antygenom bakterii, produkowane przez komorki ukladu immunologicznego, ktorych cechuje tzw. "pamiec immunologiczna". Innymi slowy podwyzszony poziom IgG przeciwko konkretnemu antygenowi moze utrzymywac sie roznie dlugi czas (zabepziecza to organizm w przypadku ponownego kontaktu z antygenem) dlatego w ten sposob nie monitoruje sie leczeniua eradykacyjnego.
Jezeli chce sie Pan prezkonac o skutecznosci stosowanje terapii mozna zrobic albo test oddechowy (badanie nieinwazyjne) albo przeprowadzic gastroskopie podczas ktorej zostanie pobrany material do wykonania specjalnego testu okreslajacego czy bakterie H.pylori w zoladku sa nadal obecne.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga