Praca stojąca przy pękniętej łękotce

witam. moje pytanie: czy przy pękniętej łękotce można wykonywać pracę stojącą 8godz na nogach,czy to może pogorszyć stan kolana? i czy można wykonywać jakieś ćwiczenia typu bieganie,pływanie,aerobik???

Szanowna Pani

Wszystko zależy od tego jak bardzo i w jakim miejscu jest uszkodzona łąkotka. Jeśli np. uszkodzony fragment drażni błonę maziową może dochodzić do nawracających wysięków do kolana. Uszkodzona łąkotka może równie dobrze fizycznie uszkadzać delikatną chrząstkę stawową, której uszkodzenia prowadzą do gonartrozy ( www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/256-choroba-zwyrodnieniowa-kolan-... ), czyli zwyrodnienia kolana. Wreszcie uszkodzony fragment łąkotki może urwać się podczas ruchów kolana i od tej pory swobodnie pływać w płynie stawowym, okresowo dostając się między powierzchnie stawowe i powodując tzw. zablokowanie stawu.
Może być też tak, że uszkodzona łąkotka nie będzie dawać żadnych dolegliwości albo też sporadycznie, bardzo rzadko.

Natomiast to co można powiedzieć na pewno o tej chorobie, to to, że samoistnie łąkotka się nie naprawi.
Do jej wyleczenia służy artroskopia, czylu zabieg operacyjny, podczas którego ortopeda przy uzyciu miniaturowej kamery oraz specjalnych narzędzi jest w stanie zeszyć lub usunąć uszkodzoną łąkotkę.

To co jest istotne, to by w miarę możliwości starać się zachować łąkotkę w całości, poprzez zeszycie jej a nie usunięcie, ponieważ jest ona ważnym składnikiem stawu kolanowego. Stąd też sugeruję Pani poszukać ortopedy, który umie szyć artroskopowo łąkotki (nie jest to umiejętność powszechna, tylko niektórzy to potrafią).
Zdjęcie szwów następuje miedzy 7 a 14 dniem po zabiegu, a powrót do pełnej aktywności zajmuje przeważnie tydzień po zdjęciu szwów.

Życzę zdrowia i powodzenia
z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski

https://ranking.abczdrowie.pl/d/jedrzej-kosmowski-ortopeda-poznan-30352