Prawidłowa waga ciała przy 158 cm wzrostu

Witam Mam 17 lat, chodzę do drugiej klasy liceum. Mam 158 cm wzrostu. Na początku wakacji ważyłam 64 kg, moja obecna waga to 57 kg. Czy mam nadwagę? Czy nadal powinnam się odchudzać?

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na górną granicę normy, dlatego powinnaś zacząć zdrowo się odżywiać i zwracać uwagę na ilość oraz jakość spożywanych produktów. Warto również zwiększyć swoją aktywność fizyczną, która w połączeniu z prawidłowym żywieniem z pewnością przyniesie pożądane efekty.

Nie wiem jaką dietę stosowałaś, ale wiedz, że nie powinnaś nadmiernie ograniczać podaży kalorii, nie odchudzać się w sposób nieracjonalny. Najlepsza dieta jest oparta na zdrowych nawykach żywieniowych. Nie odchudzaj się, ale też nie rezygnuj ze zdrowego odżywiania, które powinno być stałym elementem w Twoim życiu.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Prawidłowa waga przy 158 cm wzrostu

Jestem dziewczynką, mam 12 lat i przy wzroście 158 ważę 53 kg. Czy to za dużo? Jeżeli tak to serdecznie proszę o np. 3 lub 7 dniowy jadłospis(śniadanie, II śniadanie, obiad, ewentualny podwieczorek, kolacja). Dziękuję:-). PS.Ogólnie odżywiam się zdrowo i ćwiczę przynajmniej 1 godzinę dziennie.
KOBIETA, 12 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam serdecznie
Wskaźnik masy ciała, przy podanym wzroście i wieku jest prawidłowy. Z uwagi na okres dojrzewania i intensywny rozwój organizmu, warto pamiętać o tym, aby zadbać o właściwe odżywianie. W tym celu wskazane jest spożywanie 5 posiłków dziennie, dużej ilości produktów mlecznych obfitujących w wapń, niezbędny dla rozwoju kości, pełnowartościowego białka znajdującego się w chudym mięsie , jajach i produktach mlecznych, świeżych warzyw i owoców zawierających witaminy oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych bogatych w cenne składniki mineralne. Jednocześnie należy unikać słodyczy, słonych przekąsek i żywności typu Fast food. Przy deklarowanej aktywności fizycznej i uwzględnieniu wymienionych zasad zdrowego odżywiania, masa ciała pozostanie w normie, a organizm otrzyma wszelkie niezbędne składniki odżywczych, pomocne w jego prawidłowym rozwoju.
Poniżej przedstawiam modelowy jadłospis jednodniowy:
Śniadanie: owsianka na mleku z bananem i malinami + herbata
II śniadanie: bułka pełnoziarnista z sałatą, pomidorem, ogórkiem i jajkiem
Obiad: grillowana pierś z kurczaka z ryżem i gotowanymi warzywami : cukinią, marchwią, pietruszką, selerem + woda mineralna niegazowana
Podwieczorek: jogurt z płatkami muessli i suszonymi owocami + świeżo wyciskany sok z cytrusów
Kolacja: sałatka z makaronu z tuńczykiem, kukurydzą, czerwoną papryką + pieczywo

0

Witam, Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie odchudzaj się, ale możesz zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe. Zacznij dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier).
Spróbuj jeść 4-5 małych objętościowo posiłków – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Na przekąski jedz: owoce lub jogurt naturalny z garstką owoców lub z orzechami. Na śniadanie wybieraj np. 2-3 kromki chleba razowego z pastą jajeczną lub twarogową lub rybną lub z warzyw strączkowych lub z awokado (bez majonezu, ale za to z jogurtem 2%) z warzywami np. 1 pomidorem lub ½ papryki albo zupę mleczną – płatki owsiane z mlekiem/jogurtem 2% z garstką owoców. Na obiad standardowo kasza/ryż brązowy/ makaron pełnoziarnisty/ ziemniaki (bez tłuszczu i śmietany) z dużą ilością warzyw i dodatkiem białkowym (chudym mięsem, jajkiem, rybą lub warzywami strączkowymi). Unikaj potraw smażonych w panierce i w głębokim tłuszczu. Na kolację postaw na zupy np. krem (bez dodatku tłuszczu i śmietany, na wywarze warzywnym) lub zwykłe kanapki z chleba razowego. Posiłki nie powinny być za małe, ponieważ potrzebujesz energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Prawidłowa waga przy wzroście 158 cm

Witam! Mam 14 lat, 158 wzrostu i ważę 58,5 kg. Jak miałam w szkole ważenie, pielęgniarka powiedziała mi, że mam tendencje czy skłonności do tycia. Moje pytanie brzmi więc, czy powinnam się odchudzać? Dodam jeszcze, że gram w tenisa ziemnego. Proszę o szybka i szczerą odpowiedź.

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Twój wskaźnik masy ciała (stosunek masy ciała do wzrostu) wynosi ok. 23.5 kg/m2, jest to wartość prawidłowa. O nadwadze mówimy, gdy BMI przekracza 25 kg/m2. Sam wskaźnik BMI nie ma ponadto znaczenia bezwzględnego, służy jedynie ocenie zwiększonego ryzyka zdrowotnego. Osoba o większej masie mięśniowej i wyższym BMI na skutek regularnego treningu może mieć mniejsze ryzyko zdrowotne niż osoba o niższym BMI, która jest mniej sprawna ruchowo. Na temat tego, czy masz tendencje do zwieszonego przyrostu masy ciała można się wypowiedzieć jedynie po prześledzeniu, jak wyglądał Twój rozwój i odnieść go do siatek centylowych. Może to zrobić pediatra lub lekarz rodzinny. Obecnie Twój wzrost mieści się w zakresie przeciętnej, natomiast waga jest nieco wyższa od przeciętnej. Na masę ciała składa się nie tylko tkanka tłuszczowa: decyduje o tym przede wszystkim masa kości oraz mięśni.
Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty