Prawidłowa waga przy wzroście 158 cm

Witam! Mam 14 lat, 158 wzrostu i ważę 58,5 kg. Jak miałam w szkole ważenie, pielęgniarka powiedziała mi, że mam tendencje czy skłonności do tycia. Moje pytanie brzmi więc, czy powinnam się odchudzać? Dodam jeszcze, że gram w tenisa ziemnego. Proszę o szybka i szczerą odpowiedź.

Witam serdecznie,
Twój wskaźnik masy ciała (stosunek masy ciała do wzrostu) wynosi ok. 23.5 kg/m2, jest to wartość prawidłowa. O nadwadze mówimy, gdy BMI przekracza 25 kg/m2. Sam wskaźnik BMI nie ma ponadto znaczenia bezwzględnego, służy jedynie ocenie zwiększonego ryzyka zdrowotnego. Osoba o większej masie mięśniowej i wyższym BMI na skutek regularnego treningu może mieć mniejsze ryzyko zdrowotne niż osoba o niższym BMI, która jest mniej sprawna ruchowo. Na temat tego, czy masz tendencje do zwieszonego przyrostu masy ciała można się wypowiedzieć jedynie po prześledzeniu, jak wyglądał Twój rozwój i odnieść go do siatek centylowych. Może to zrobić pediatra lub lekarz rodzinny. Obecnie Twój wzrost mieści się w zakresie przeciętnej, natomiast waga jest nieco wyższa od przeciętnej. Na masę ciała składa się nie tylko tkanka tłuszczowa: decyduje o tym przede wszystkim masa kości oraz mięśni.
Z pozdrowieniami