Problem z 6-letnią córką, która nie chce sama spać

Witam.Mam problem z corka otoz nie chce spac sama i niewiem juz co robic.Mowienie o aniolkach ktore ja chronia w nocy nie pomaga zadne pluszaki ani obietnica ze bedzie nagroda nie pomaga.Pytam sie dlaczego nie chce spac sama odpowiada ze boi sie ciemnosci mimo ze ze lampke nocna wlaczona.Cora ma 6 lat i czas wielki na to zeby spala sama.Prosze o pomoc.

Szanowna Pani,

u dzieci często wystepuja problemy z zasypianiem. Często wiąże się to z jakimiś istotnymi zmianami w zyciu dziecka, z którymi ono samo nie jest w stanie sobie poradzić lub po prostu wynika to z chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Bardzo pomaga ustalenie konkretnych zasad, czy też rytuału, który powtarzany regularnie pomoże dziecku przystosować się do samodzielnego zasypiania.

Pozdrawiam

witam. moze pani spróbować siedziec przy niej aż zasnie bądź pozegnać się i wyjść wchodząc na chwile jak zacznie płakać uspakajać że jest blisko

Jeśli córeczka cały czas spała z Państwem, to nie ma motywacji do zmiany. Dobrze, ze spróbowali Państwo metodą nagród. Czasem jednak gratyfikacja płynąca ze wspólnego spania jest wyższa niż proponowana nagroda (do tego ta gratyfikacja następuje już, a nagroda później). Często pomaga jasne i stanowcze postawienie granic. Całkowite odcięcie możliwości spania z rodzicami i konsekwencja pomimo protestów i zachowań dziecka. Oczywiście nie należy wówczas dziecka zostawić całkiem samego- gdy płacze, przytulić, położyć we własnym łóżeczku i wychodzić. I tak aż do skutku. Nie jest to łatwe emocjonalnie, często także okupione kilkoma nieprzespanymi, trudnymi nocami. Każde jednak uleganie wzmacnia nawyki dziecka i protesty, tzn. uzyskana "nagroda" w postaci spełnienia żądania dziecka jest tak silna, że gwarantuje iż dziecko następnej nocy spróbuje znowu jeszcze bardziej intensywnie się domagać, skoro to przynosi skutek. Dlatego tak ważna jest pełna miłości konsekwencja.
A to szczególnie istotne, bo córeczka niedługo pójdzie do szkoły.