Problem z depresją u 29-latka

Mężczyzna lat 28 Daniel Witam mam takie pytanie mam stwierdzoną depresje i od trzech miesięcy zażywam dwa leki fluoxetine polpharma 20 mg 1x dziennie rano i lerivon 30 mg 1x dziennie noc niestety leczenie na razie nie przynosi żadnych rezultatów moje objawy to jeszcze większe poczucie winy i większa depresja niż przed zaczęciem leczenia a objawy moje to takie same były przed rozpoczęciem leczenia a teraz są jeszcze większe bóle głowy zawroty głowy szumy uszne problemy z pamięcią i koncentracją problemy oczne słabość senność spowolnienie często widze ciemność przed oczami nie jestem w stanie normalnie pracować wyprany mózg otępienie mgła mózgowa czy zatem leki nie zostały w moim przypadku trafione czy psychiatra może mi zmienić leki na lepiej trafione jeśli tak to jakie ja żem zasugerował psychiatrze a on poparł mój pomysł lek coaxil 12,5 mg 3x dziennie nie wiem czy to dobry pomysł i kiedy moge się spodziewać pierwszych efektów tego leku czy ten lek jest dobrym pomysłem i mi pomoże prosze ocenić na ile procent on jest skuteczny druga sprawa miałem robione tsh i wynik wyszedł mi 4,0 norma do 4,4 ft3 i ft4 w normie usg tarczycy tarczyca oba płaty 12 ml czyli bardzo mała pani doktor endokrynolog mówiła mi że nie ma podstaw do tego aby włączyć leczenie euthyroxem w najmniejszej dawce jakby były podstawy to byśmy włączyli leczenie na razie tarczyca jest do obserwacji do robienia badań laboratoryjnych z krwi i kontrolowania tsh ft3 i ft4 co pół roku i tyle póki tarczyca jest wydolna miała pani doktor na myśli że mam tarczyce bardzo małą nie wymaga leczenia tak i to wszystko mi powiedziała pani endokrynolog a według mnie to jest już niedoczynność tarczycy i być może nawet początki hashimoto i mimo wszystko że wyniki mieszczą się w widełkach to 4,0 tsh to nie jest wynik za wysoki jak na mój wiek i to że jeśli leczenie lekami antydepresyjnymi nie przyniosło żadnego efektu przez 3 miesiące to nie jest to spowodowane tym moim wynikiem wysokim wprawdzie nie sugerującym niedoczynności tarczycy bo wynik mieści się w widełkach ale objawy moje są sugerujące niedoczynność tarczycy i nie leczone euthyroxem przez endokrynologa czy w takim bądź razie jeśli pokaże te wyniki psychiatrze tsh moje objawy sugerujące niedoczynność tarczycy to czy lekarz psychiatra może zapisać mi lek euthyrox w najmniejszej dawce i włączyć do leku antydepresyjnego coaxil do leczenia depresji co mi psychiatra chcę włączyć czy wogóle psychiatra może i czy ma takie uprawnienia aby zapisać lek euthyrox czy jeśli ja bym mu zapropronował ten lek na własną odpowiedzialność to by mi psychiatra mógł zapisać prosze na odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania które żem zadał w tak długim pytaniu za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Dzień Dobry Panie Danielu :)

Dziękuję Panu za pozdrowienia oraz obszerną relację, z której wynika, że zalecona farmakoterapia Panu nie służy... - zatem warto byłoby porozmawiać o tym z Lekarzem prowadzącym Pana, celem ewentualnego wprowadzenia innego leczenia.

Z mojej strony, zachęcam Pana do rozważenia podjęcia psychoterapii
(równolegle z farmakoterapią) co byłoby dla Pana komplementarną i przez to efektywną formą terapii.

Fundamentalną kwestią w terapii jest, w jaki sposób Pacjent przyczynia się do tego, że problem występuje.
Terapeuta mając wstępne hipotezy sprawdza w trakcie sesji, czy mają one rzeczywiste potwierdzenie.

W procesie terapeutycznym Pacjent pod okiem Psychologa/Psychoterapeuty pracuje nad określeniem problemów/wyzwań, celem ich rozwiązania - Terapeuta wspiera ale nie wyręcza.
Bo proces terapeutyczny w większej części odbywa się pomiędzy spotkaniami terapeutycznymi, kiedy to Pacjent sam weryfikuje/aktualizuje, jak to u Niego wygląda.
Sam wykorzystuje wiedzę/umiejętności, jakie pozyskał w procesie zdobywania nowych doświadczeń w czasie psychoterapii.

Z życzeniami dla Pana pozytywnych doświadczeń,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam. Na Pana końcowe pytanie musi odpowiedzieć lekarz prowadzący, nie sądzę jednak żeby psychiatra zgodził się na leczenie Pana depresji eutyroxem, bo to on ponosi odpowiedzialność. Chorobę Hashimoto lekarz stwierdza uwzględniając ogólny stan zdrowia i wyniki badań, poza TSH, ft3 i ft4 wykonuje się z krwi także badania na obecność przeciwciał anty-TPO i anty-Tg. Musi Pan jednak wiedzieć, że lekarz nie leczy wyników badań, ale pacjenta i to do niego należy ocena. Jeśli ma Pan wątpliwości i chciałby Pan poszerzyć diagnostykę proszę o tym porozmawiać z prowadzącym endokrynologiem. Jeżeli jednak wyniki badań ma Pan w normie, to obniżony nastrój prawdopodobnie nie wynika z niedoczynności tarczycy, czy choroby Hashimoto a przyczyn należy szukać także w czynnikach psychologicznych i społecznych. W przypadku depresji dobrze dobrana farmakoterapia (co nieraz wymaga czasu) poprawia samopoczucie, ale nie rozwiązuje psychologicznych przyczyn depresji. Do źródła sięga właśnie psychoterapia. Co więcej, skuteczna psychoterapia ma pozytywny wpływ także na zdrowie somatyczne, wymaga jednak czasu, zaangażowania, motywacji do tego rodzaju pracy nad sobą. Ważne jest także zaufanie i zdolność wytrwania w relacji. Zachęcam Pana do przemyślenia tej kwestii, proszę dać szansę specjalistom na leczenie, a sobie na powrót do zdrowia.
Pozdrawiam, Małgorzata Mróz - tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl