Witam, należałoby dokładniej przeanalizować Pana sposób żywienia. Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć jest zbyt duże spożycie tłuszczu lub cukrów prostych (ciastka, słodycze, desery). Bardzo dobrze, że w diecie znajdują się warzywa i owoce, ponieważ są dobrym źródłem witamin i minerałów, ale również błonnika pokarmowego. Można spróbować zwiększyć spożycie produktów bogatoresztkowych (np.: grube kasze np. gryczana, płatki owsiane, otręby pszenne, pieczywo razowe) oraz fermentowanych produktów mlecznych jak np. maślanka, kefiry, jogurty). Jeśli dieta zawiera dużo błonnika pokarmowego, bardzo ważne jest, aby spożywać odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza wody mineralnej. Najlepiej 2-2,5 litra dziennie. Może to pomóc w zapobieganiu powstawania wzdęć i dyskomfortu. Istotne jest również, aby posiłki były spożywane regularnie, najlepiej 4-5 razy dziennie. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną sugerowałabym, aby włączyć ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie tzw. tłoczni brzusznej. Są to ćwiczenia „izomeryczne” polegające na napinaniu mięśni brzucha, bez wykonywania gwałtownych ruchów.
Pozdrawiam,
Anita Wudarczyk
www.strefa-diety.com
Bardzo często trudności z regularnym wypróżnianiem mają pacjenci ze zdiagnozowaną nerwicą i pomimo, że bardzo dobrze się odżywiają i uprawiają sport niestety mają problemy jelitowo - żołądkowe.
Jeżeli odżywia się Pan prawidłowo, a także towarzyszy Panu regularny wysiłek fizyczny, warto byłoby zastanowić się czy nie jest Pan osobą silnie zestresowaną bądź czy stres w Pana życiu nie występuje chronicznie.
Sugerowałabym konsultację psychologiczną.
Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl
Wieczorem 6 suszonych śliwek. Odstawić w diecie chleb, ziemniaki i ciasto+wszelkie słodycze. Dużo jeść sałat, ziaren + arbuzy i pomidory do woli.
Dieta to podsatwa w tej sytuacji.
W celu poprawy pracy metabolizmu proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pan także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pana dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z wypróżnieniem od 5 dni – odpowiada Mgr Joanna Peplińska
- Problem z przemianą materii – odpowiada Mgr Anna Kuczkin
- Problem z zaparciami, wzdęciami i ciągłe tycie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zwalczyć skutecznie otyłość I zaparcia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak poprawić pracę jelit? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jakie są sposoby na wzdęcia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co robić z takim złym wypróżnianiem się? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak poprawić perystaltykę jelit? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy dieta 1400 kcal może być przyczyną zaparć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Uporczywe zaparcia u 39-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Patyk