Problem z wysypianiem się

od miesiąca nie mogę porządnie się wyspać . często mrugam oczami mam tak jeszcze że myślenie mi się zatrzymuje.oczach mgła mi si robi. codziennie prawie głowa mnie boli. wszystko mnie denerwuje . boje się to rak albo coś innego
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Opisane objawy mogą mieć podłoże psychogenne. Wskazana jest wizyta u specjalisty psychiatry. Do poradni leczenia zdrowia psychicznego nie jest wymagane skierowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z wysypianiem się u 18-latka

Witam. Mam 18 lat i od okolo 2 lat nie jestem w stanie sie wyspac, rano jestem bardziej zmeczony niz w nocy. Kompletnie nie kontaktuje, oczy same mi sie zamykaja. Przez to nie jestem w stanie chodzic do szkoly. Gdy spie np do 13 to wciaz czuje sie zmeczony, ale jestem w stanie jako tako funkcjonowac. Chodze spac okolo 1 w nocy, wczesniej nie moge zasnac, nawet gdy wezme 5mg melatoniny. Co to moze byc? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Mgr Adam Horak Psycholog
51 poziom zaufania

Zaburzenia snu - tu nadmierna senność może być wywołana wieloma czynnikami. Mniejsza o nazwy - chodzi o usunięcie przyczyn. Mało Pan pisze o okolicznościach kładzenia się na spoczynek. Może kładzie się Pan za późno - za graniczą dla młodej osoby dorosłej uważa się godzinę 22 - gą. Sen jest najgłębszy, jeśli nadchodzi przed 24 tą. Prawidłowy sen zakłócać mogą czynniki zewnętrzne: np. włączony telewizor, długie oglądanie telewizji, nadmierne korzystanie z internetu przed snem, hałasy dochodzące z sąsiadującego pomieszczenia, nieprzewietrzony pokój. Do innych czynników zaburzających sen należą zbyt intensywne ćwiczenia przed zaśnięciem albo używki (kawa, herbata, alkohol) spożywane sześć godzin przed zaśnięciem. Warto przyjrzeć się też sobie - trochę od wewnątrz. Jest Pan w wieku młodej osoby dorosłej, która zaczyna się mierzyć z różnymi poważnymi problemami, jak np. plany edukacyjne, konieczność szukania pracy, problemy sercowe. Zatem różne codzienne niepokoje i związane z tym myśli, którym sprzyja noc, mogą także zakłócać spokojny sen. Jeśli zatem boryka się Pan z takimi problemami, to sugerowałbym skorzystać z pomocy psychologa w "realu". Co do problemów z wstawaniem - odpowiem krótko: po prostu trzeba się przyzwyczaić i nie będzie lepiej. Najważniejsze jest dobrze zasnąć - a budzenie się rano to sama przyjemność.

0

Zaburzenia snu często wynikają z trudności emocjonalnych lub nieregularnych rytmów około-dobowych ( w tym pór kładzenia się spać i wstawania). Warto zacząć od wprowadzenia regularnego trybu życia, a także "rytuałów" dotyczących kładzenia się spać (następujących po sobie czynności, w trybie codziennym i konsekwentnym). Zdrowa dieta oraz ruch są także bardzo wskazane. Ważne także, by łóżko kojarzyło się ze snem- wyeliminowanie innych czynności np oglądania tv w łóżku, jedzenia czy czytania, także wspomoże proces regularnego zasypiania. Jeśli trudności będą się nasilać lub dołącza do nich inne objawy- warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z wysypianiem się po pracy w systemie zmianowym

Witam! Od dłuższego czasu miewam problem z wysypianiem się. Szczególnie teraz, gdy pracuję w systemie zmianowym. Poza ciśnieniem, wszystko jest dobrze. Owo ciśnienie jest zwykle poniżej normy lub w okolicach 100/80 lub 110/80. Nie ma znaczenia, ile dokładnie śpię, zawsze jest taki sam problem. Rano potrzebuję około 1h, by się dobudzić lub wstać, a w ciągu dnia jestem zmęczona. W czym może być problem?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Każdy z nas potrzebuje pewnych stałych rytuałów w ciągu dnia. Takim właśnie rytuałem jest chodzenie spać w mniej więcej przybliżonym czasie w ciągu tygodnia. Jeśli codziennie wstajemy o podobnej godzinie, np. o 6:00, to mimo iż jest to bardzo wczesna pora, organizm przyzwyczaja się i "nakazuje" nam wówczas nieco wcześniej położyć się wieczorem. Po pierwsze dlatego, ze jesteśmy zmęczeni, a po drugie że organizm się do tego przyzwyczaił, że np. godzina 22:00 to pora kładzenia się spać. W Pani przypadku, organizm nie ma jak się przyzwyczaić i można powiedzieć, że jakby "głupieje". Co bowiem przyzwyczai go Pani do zasypiania o jednej porze, za kilka dni czy tydzień jest na odwrót. Sen wówczas nie przynosi oczekiwanego odpoczynku; jest płytszy, a my budzimy się niewyspani.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty