Problem ze spaniem w samotności u 11-letniego dziecka

Witam. Moja 11-letnia córka nie chce spać ani zasypiać sama od zawsze. Śpi w łóżku z młodszą siostrą, a i tak przychodzi w nocy po mnie lub męża. Jeżeli się z nią nie położę, to urządza awantury, nawet do rana. Próbowałam za radą psycholog (chodziliśmy rok -bez efektu) konsekwentnie nie godzić się na wspólne spadnie, co zawsze kończyło się płaczem i krzykami do rana. Nie działa też hydroksyzina. Córka nie wie, dlaczego tak robi, bądź mówi, że chce mamy (choć przyznaje że poświęcam jej czas).

PrzemysĹaw Todorowicz

Polecałbym przed snem wyciszyć córkę poprzez czytanie jej książki, ale absolutnie nie kłaść się obok niej tylko usiąść i być przy niej do momentu aż uśnie. Jeżeli w nocy przyjdzie do Państwa łóżka stanowczo bez tłumaczenia i dyskusji zaprowadzić ją do jej łóżka i usiąść obok niej i pozwolić w swojej obecności w ciszy usnąć bez rozmów, próśb itp. i stanowczo to powtarzać za każdym razem. Najważniejsza jest determinacja i nie dać, aby dziecko zobaczyło nasze wahanie, ponieważ to wykorzysta. Jeżeli i takie rozwiązanie nie przyniesie skutku, polecałbym udanie się do psychologa/psychiatry, aby wykluczyć ewentualne zaburzenia.

Witaj. Zgadzam się z Panem Przemysławem. Najlepszy efekt uzyska Pani, gdy zacznie usypać córkę u niej w pokoju i konsekwentnie dążyć do tego celu. Nie zezwalać pod żadnym pozorem na wspólne spanie.

Również odniosę się do pierwszego pytania - tak może. Kwestia nastawienia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://blog.psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/

Jeśli masz problem i nie możesz udać do terapeuty na miejscu, zapraszam na konsultacje lub terapię on-line.
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Zachęcam do skorzystania z pomocy terapeuty rodzinnego. Wspólna praca na rzecz zmiany, a także przyjrzenie się całej strukturze rodziny umożliwi przebudowanie nieadaptacyjnych zachowań, na takie, które będą Państwu służyć, a tym samym pozwoli na rozwiązanie trudności.