Paniczny lęk przed zaśnięciem u 11-latki

Witam,mam problem z 11-letnią córką.Córka ma problem ze spaniem,od kilku dni panicznie boi sie zasnąć,wmawia sobie że i tak nie uśnie a teraz jeszcze mowi że sie boi sama spać.Wstaje co chwile nawet jesli usnie to jest krotki sen juz kiedys tez tak bylo regolarnir o 1-szej w nocy przychodzila do sypialni przez kilka nascie dni i mowila ze nie moze spac problem powrocil .Corka nie ma problemow w szkole spedzamy duzo czasu ze soba spi z bratem w jednym pokoju,juz nie wiem co mam zrobic i jak rozm

Witam serdecznie,
proszę spokojnie i szczerze porozmawiać z córką, co ona myśli o tych swoich problemach ze spaniem. Co takiego się dzieje, kiedy ma iść spać, o czym wtedy myśli, czego dokładnie się boi? Często dzieci mają jakieś swoje skojarzenia, które mogą nas naprowadzić na rozwiązanie problemu.
Ciekawe jest, że córka kiedyś miała już podobe problemy ze spaniem. Proszę, na ile to możliwe, prześledzić co dokładnie wtedy się działo (w szkole, w życiu, w rodzinie, wśrod koleżanek), że problem się pojawił, ale także w jakiej sytuacji się skończył.
Proszę mieć na uwadze, że córka wchodzi obecnie w okres dojrzewania. To jest okres wielu zmian dla młodej osoby. Dużo przeżyć i emocji, często wynika z relacji z innymi osobami, z nauczycielami, grupą równieśników.
Pozdrawiam,
Katarzyna Włoch

Zachęcam do skorzystania z psychoterapii rodzinnej, która pozwoli wspólnie przyjrzeć się problemowi i jego źródłom oraz pracować na poradzeniem sobie z nim. Z doświadczenia wynika, że często praca całej rodziny przynosi najszybszy efekt, szczególnie, ze podłoża tego typu problemów najczęściej są emocjonalne lub wynikają z jakichś przyzwyczajeń czy nawyków, które dobrze jest zmienić.