Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Paniczny lęk przed zaśnięciem u 11-latki

Witam,mam problem z 11-letnią córką.Córka ma problem ze spaniem,od kilku dni panicznie boi sie zasnąć,wmawia sobie że i tak nie uśnie a teraz jeszcze mowi że sie boi sama spać.Wstaje co chwile nawet jesli usnie to jest krotki sen juz kiedys tez tak bylo regolarnir o 1-szej w nocy przychodzila do sypialni przez kilka nascie dni i mowila ze nie moze spac problem powrocil .Corka nie ma problemow w szkole spedzamy duzo czasu ze soba spi z bratem w jednym pokoju,juz nie wiem co mam zrobic i jak rozm
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Rodzeństwo dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rodzeństwie dzieci autystycznych.

Witam serdecznie,
proszę spokojnie i szczerze porozmawiać z córką, co ona myśli o tych swoich problemach ze spaniem. Co takiego się dzieje, kiedy ma iść spać, o czym wtedy myśli, czego dokładnie się boi? Często dzieci mają jakieś swoje skojarzenia, które mogą nas naprowadzić na rozwiązanie problemu.
Ciekawe jest, że córka kiedyś miała już podobe problemy ze spaniem. Proszę, na ile to możliwe, prześledzić co dokładnie wtedy się działo (w szkole, w życiu, w rodzinie, wśrod koleżanek), że problem się pojawił, ale także w jakiej sytuacji się skończył.
Proszę mieć na uwadze, że córka wchodzi obecnie w okres dojrzewania. To jest okres wielu zmian dla młodej osoby. Dużo przeżyć i emocji, często wynika z relacji z innymi osobami, z nauczycielami, grupą równieśników.
Pozdrawiam,
Katarzyna Włoch

0

Zachęcam do skorzystania z psychoterapii rodzinnej, która pozwoli wspólnie przyjrzeć się problemowi i jego źródłom oraz pracować na poradzeniem sobie z nim. Z doświadczenia wynika, że często praca całej rodziny przynosi najszybszy efekt, szczególnie, ze podłoża tego typu problemów najczęściej są emocjonalne lub wynikają z jakichś przyzwyczajeń czy nawyków, które dobrze jest zmienić.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy