Lęk przed spaniem u 3-latki

Dziewczynka lat 3 ,boi się iśćdo spania odwleka usypia pózino właściwie ze zmęczenia ,w nocy płacze krzyczy.

Witam,
Może dziecko odczuwa lęki związane z pójściem spać, z porą nocną. Dzieci w tym wieku zaczynają mieć różne wyobrażenia w ciemnych pomieszczeniach.
Proponuję czytać jej bajki na dobranoc, które uspokoją ją na tyle, żeby zasnęła zadowolona.
Ale proces usypiania, czyli kąpiel wieczorną, bajki i całus na dobranoc zacząć ok. Godz. 19. Będzie pani miała więcej czasu na uspokojenie jej.
Pozdrawiam

Podobne trudności mogą wynikać z jakiegoś skojarzenia dziecka, uogólnienia lęku z jakiegoś pojedynczego lękowego zdarzenia (wystraszyła się czegoś w nocy, np snu), stresu, zmian w rodzinie itp, mogą także być wynikiem trudności rodziców postawieniu granic lub innych wychowawczych trudności. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą (psychologiem rodzinnym).

Witam, tego rodzaju lęki wymagają zaopiekowania ze strony rodziców, czasami pomocne może się okazać posiedzenie z dzieckiem dopóki nie zaśnie, zostawienie zapalonej lampki w pokoju na noc no i oczywiście uspokajające rozmowy " jesteś w swoim domu, pokoju, tu możesz być bezpieczna itp" Jeżeli stany lekowe będą się jednak utrzymywać proszę skonsultować stan dziecka z psychologiem klinicznym dziecięcym, tego rodzaju trudności są czasami przejawem zaburzeń nerwicowych lub innych poważnych problemów, które wymagają leczenia. Pozdrawiam