Witam. Chętnie zobaczyłabym Pani dzienniczek żywieniowy, bo być może drobna korekta jadłospisu, dobór produktów i już udało by się poprawić samopoczucie. Warto było by też do diety włączyć probiotyki, ale żeby coś więcej powiedzieć musiałabym mieć więcej informacji o zdrowiu. Zapraszam na konsultację www.dietetykwkrakowie.pl
Niestety tak to działa - produkty, które eliminują wzdęcia są produktami pozbawionymi błonnika więc jednocześnie powodują zaparcia. Trzeba próbować znaleźć złoty środek - np. jadać pieczywo graham, które ma trochę błonnika ale nie na tyle dużo, by powodować wzdęcia i gazy. Niestety każdy reaguje inaczej na te same produkty dlatego trzeba trochę poeksperymentować na własnym organizmie. Jeśli problem nie mija proszę się udać do gastroenterologa.
Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wypróżnianie raz w tygodniu – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Problemy z zaparciami i rzadkie wypróżnianie – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Łaknienie na jedzenie i problemy ze stolcem – odpowiada Natalia Ulewicz
- Problemy z zaparciami a stosowanie diety bogatoresztkowej – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Co zrobić, by codziennie wypróżniać się? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Dieta 1500 kcal a hipercholesterolemia – odpowiada Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
- Problem z zaparciami u 32-latki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jaką należy stosować dietę przeciw zatwardzeniu? – odpowiada Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
- Mięso a występowanie zaparć – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co jeść przy zaparciach i gazach? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska