Problemy z depresją u 18-latki

Moja córka (l. 18) zmaga się od ok. 3 lat z depresją i zaburzeniami odżywiania. 3 lata temu przeszła leczenie szpitalne z powodu wygłodzenia. Od tamtej pory radzi sobie jakoś w odżywianiu, choć zrezygnowała z jedzenia mięsa, ale ignoruje dietę zrównoważoną i jej konsekwencje. Podejmowaliśmy próby nakłonienia jej na spotkania z psychologiem/psychoterapeutą, ale każda z wizyt kończyła się odmową kontynuacji. Stany depresji pogłębiają się. Jak przełamać niechęć córki do wizyt u specjalisty ?

Witam serdecznie,
oczywiście służę pomocą .jeżeli coś "drgnie",ale czasami potrzebna jest obecnośc rodzica w początkowym kontakcie z terapeutą,bo to bardzo delikatny i wrażliwy problem a jak czytam Pana troskę,mam wrażenie,że także z tego powodu strach córki przed "oddaniem obcym ludziom"jest uzasadniony.Tak więc proszę spróbować takimi argumentami ją przekonać/że Pan lub mama będzie przy niej ,dopóki ona sama nie zadecyduje inaczej/.
Pozdrawiam i zachęcam.Także samych rodziców,gdy nie da się inaczej.

Dzień dobry,

Czy leczenie szpitalne oznacza leczenie na oddziale somatycznym czy psychiatrycznym, specjalizującym się w leczeniu zab.odżywiania ?

To co Państwo mogą zrobić to znaleźć ośrodek/psychoterapeutę/, w którym prowadzona jest psychoterapia rodzinna (systemowa) i umówić się na konsultację. Jeżeli nawet córka nie będzie chciała udać się na wspólną wizytę, proszę wraz z żoną - udać się na konsultacje.

Warto poszukać ośrodka specjalizującego się w zaburzeniach jedzenia. Lekarze i specjaliści psychoterapeuci znający tego typu trudności będą mogli zaoferować najlepsza i najskuteczniejszą pomoc. Inną opcją- również skuteczną- jest psychoterapia rodzinna. Warto także skonsultować się z psychodietetykiem.