Problemy z kręgosłupem - ból i wypadanie dysku

Witam serdecznie. 8 marca 2011 miałem robione badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Oto wynik: Badanie MR wykazuje płaską centralną protruzję krążka m/kręgowego L4/L5 wypełniającą przedni tłuszcz nadoponowy. Płaska para centralna protruzja krążka m/kręgowego L5/S1 pośrodkowo i po stronie prawej kanału kręgowego częściowo wypełniająca tłuszcz nadoponowy. Danych do ucisku korzeni rdzeniowych nie stwierdza się. Koncentryczna wypuklina typu „bulging” krążka L3/L4 oraz w mniejszym stopniu Th 11/ Th 12. Odwodnienie w/w krążków. Kostny odczyn wytwórczy w otoczeniu krążka Th11/Th12, co może mieć związek z przebytym odległym urazem. Guzki Schmorla w płytkach granicznych trzonów kręgowych. Wymiary kanału kręgowego w granicach normy. Stożek rdzeniowy jednorodny. W pod koniec 2002 roku miałem wypadek samochodowy, w którym doznałem urazu kręgosłupa. Stwierdzono kompresyjne złamanie kręgosłupa w odcinku Th12/L1. Od około 2 lat odczuwam ból w odcinku krzyżowym. Byłem z tym problemem u lekarza ortopedy, który stwierdził, że na prześwietleniu rtg widać, że kiedyś wypadł mi dysk, ale wrócił na miejsce. Czasami wystarczy zwykłe pochylenie i czuję jakby coś mi się "przesuwało" między kręgami .Towarzyszy temu duży ból, który utrzymuje się przez jakiś czas. Proszę o zinterpretowanie wyniku RM i napisanie czy to coś poważnego. Obecnie jestem za granicę, więc nie mam możliwości iść do lekarza specjalisty. Pozdrawiam, oskomera.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Przytoczony wynik badania MRI wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa. Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, choć niektóre czynniki takie jak urazy, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa, otyłość mogą przyspieszać jej rozwój.
Protruzja krążka międzykręgowego jest uwypukleniem powstałym w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego z następczym jego przemieszczeniem, najczęściej do kanału kręgowego. W Pana przypadku na szczęście nie stwierdzono ucisku na kanał nerwowy, co nie powoduje występowania objawów neurologicznych (drętwień, mrowień, osłabienia siły mięśniowej).
Odwodnienie krążków przemawia za procesem zwyrodnieniowym tychże struktur.
Guzki Shmorla są z kolei wpukleniami krążka międzykręgowego w trzon kręgu. Są charakterystyczne dla choroby Scheuermanna, zaliczającej się do grupy jałowych martwic kości. Leczenie jej polega na wzmacnianiu mięśni grzbietu i obręczy barkowej. Często pomocne okazuje się pływanie.
Z przedstawionym wynikiem powinen Pan zgłosić się w miarę możliwości do specjalisty. Dalsze postepowanie zależy wyłącznie od lekarza, który porówna otrzymany wynik z Pana stanem klinicznym oraz weźmie pod uwagę Pana wiek, tryb pracy oraz dotychczasowe leczenie. W większości przypadków leczenie polega na odpowiedniej rehabilitacji ruchowej (kinezyterapii) i fizykoterapii. W ostrych stanach wskazany jest odpoczynek i stosowanie leków przeciwbólowych. Do czasu wizyty u specjalisty sugerowałam zacząć uczęszczać na basen.
Pozdrawiam.