Proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Badanie RN kręgosłupa L-S wykazuje centralną i boczną stenozę kanału kręgowego na poziomach L4/L5, L3/L4i L2/L3 (wg malejącej kolejności), spowodowaną zaawansowanym procesem zwyrodnieniowo-wytwórczym w stawach między kręgowych, pogrubienie więzadeł żółtych oraz rozległe wypukliny krążków międzykręgowych, kręgownik zwyrodnieniowy pierwszego stopnia na pozycji L4/L5, odwodnienie krążków międzykręgowych. Opisane zmiany powodują koncentryczny ucisk worka oponowego, dwie torebki okołokorzeniowe na poziomie S1/S2 średnicy do 11,8 mm, stożek rdzeniowy jednorodny. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Na podstawie przeprowadzonego badania opisano zmiany zwyrodnieniowe. Mogą mieć one różną postać i tu również opisano zmiany polimorficzne. Powodują one m.in. zwężenie kanału kręgowego, przesunięcia kręgów względem siebie, usztywnienie stawów kręgosłupa, powstanie wyrośli kostnych, etc. Wiele z tych zmian powodować może ucisk nerwów, a przez to silne bóle zarówno pleców, szyi, głowy i kończyn, zwłaszcza dolnych. Wskazana jest konsultacja neurochirurga, który zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam