Problemy z odstawieniem leku na depresję

Witam. Przez około 10 lat brałem Lerivon i teraz mam problemy z jego odstawieniem. Za każdym razem, gdy próbuję, objawia się to wczesnym budzeniem po około 4, 5 godz. snu, po czym czuję się niewypoczęty i zmęczony. Wypełniałem test Becka i wyszło mi 12 pkt. Próbowałem wcześniej inne tabletki na depresję, ale zawsze po Lerivonie sen był najlepszy, chociaż później w ciągu dnia często bywałem otępiony i dlatego to odstawiam. Czy powinienem leczyć się z depresji? Co mam zrobić, żeby proces odstawiania Lerivonu przejść w miarę łagodnie? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam,

Po pierwsze chciałabym podkreślić, że proces odstawiania leku powinien być szczegółowo ustalony i omówiony z Pana lekarzem psychiatrą. Tylko psychiatra może decydować, czy branie leku jest konieczne, w jakiej dawce itp. Jeśli jest podjęta decyzja o odstawianiu, to psychiatra jest w stanie określić, jaki sposób odstawienia, jakie tempo zmniejszania dawek będą dla Pana najlepsze. Co do trudności w przespaniu nocy pojawiających się po odstawieniu leku to niestety jest to dość nagminne i problemy te zmniejszają się w miarę upływu czasu wraz z adaptowaniem się organizmu do funkcjonowania bez leku. Co do wyniku w skali Becka to jest to kolejny powód, dla którego powinien Pan wybrać się na wizytę do psychiatry. Konieczna jest bowiem specjalistyczna ocena Pana stanu psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie

Psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty