Problemy z pamięcią u sześćdziesięciolatki

Serdecznie witam!

Mam 62 lata. Od 2 lat mam zaniki pamięci np. nie pamiętam co wczoraj jadłam na obiad, dopiero jak zobaczę w lodówce to już wiem, w rozmowie z wnukami mówię o rzeczach, które już mówiłam i wnuki zwracają mi uwagę. Zapominam o bardzo prostych rzeczach np. nazwy rzek, filmów, to mnie bardzo stresuje. Lekarz rodzinny przepisuje mi leki, jak: Lucetam 1200 mg lub Memotropil 1200 mg. Leki mi nie pomagają, byłam u neurologa - zrobiono mi śmiesznie prosty test pamięci, który wyszedł dobrze, popełniłam tylko 1 błąd, następnie wykonano mi tomografię głowy z kontrastem i badanie wyszło dobrze. Neurolog odmawia mi skierowania do szpitala, aby znaleźli przyczynę moich kłopotów.

Mój mózg ciągle musi ciężko pracować, bo muszę pamiętać, gdzie muszę pójść. Podam przykład - idę do biblioteki wymienić książki, a zaszłam do przychodni i tam stanęłam i zobaczyłam, że mam książki i musiałam wracać. Nadmienię, że mam wyższe wykształcenie i przez 36 lat pracowałam w szkole, obecnie jestem na emeryturze, dbam o siebie, dużo czytam, rozwiązuję krzyżówki, ale wiele słów przypomnę sobie na 2 dzień. Żyję w stresie, na noc biorę lek Clonozepum 2 mg, ale i tak mam kłopoty z zasypianiem lub śpię 4 godziny. Nadmienię, że wykładałam psychologię i pedagogikę - i z tych dziedzin też wiele nie pamiętam w danej chwili, przypomnę sobie później. Szanowny Panie Doktorze, proszę mi pomóc, bo czasami czuję się bezradna, mieszkam w mieście małym - mieszkańców 17 tyś. Może mój list jest chaotyczny, ale myślę, że Pan mi pomoże lub da jakieś wskazówki.

Z poważaniem.

Witam serdecznie!

Wykonywane u Pani testy to zapewne test MMSE oraz test rysowania zegara - są to międzynarodowe standaryzowane testy i rzeczywiście pozornie wydają się bardzo proste, jednak pozwalają na ocenę wielu sfer poznawczych. W wykonanym badaniu tomograficznym nie uwidoczniono odchyleń od normy - to również dla Pani dobra wiadomość. Być może podłoże Pani problemów z pamięcią jest więc inne. Wymienione przez Panią preparaty Memotropil i Lucetam to ten sam produkt - produkowany przez różne firmy, proszę o tym pamiętać i nie stosować leków równocześnie - natomiast niestety leki te nie wpływają na zaburzenia pamięci. Niektóre z objawów które Pani opisuje mogą być spowodowane stosowaniem przez Panią leku nasennego - proszę spróbować wolno lek ten odstawiać - zmniejszyć dawkę o połowę i stosować ją przez 4 tygodnie, następnie zmniejszamy dawkę o kolejną połowę i również stosujemy przez 4 tygodnie, następnie co 2 dzień i w końcu lek odstawiamy. Rozumiem, że ma Pani kłopoty ze spaniem, jednak proszę spróbować w inny sposób niż poprzez zażywanie tego typu leków rozwiązać ten problem - proszę pamiętać, że wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen spada. Proszę spróbować spojrzeć jak wygląda Pani higiena snu, proszę kłaść się o jednej stałej porze, unikać używek, ewentualnie proszę spróbować zastosować leki ziołowe. Jeżeli nie uda się Pani uzyskać pożądanego efektu jeżeli chodzi o sen, najlepiej skorzystać z preparatów nasennych nowszej generacji - jednak również one mają wiele działań niepożądanych, powinny być stosowane jedynie krótkotrwale i niestety mogą powodować uzależnienie. W doborze leku może pomóc lekarz psychiatra - do poradni zdrowia psychicznego nie jest konieczne skierowanie. Psychiatra również zajmuje się problemami zaburzeń pamięci. Jeżeli uzna że jest taka potrzeba skieruje Panią również na badanie neuropsychologiczne. Problemami zaburzeń pamięci zajmują się również geriatrzy - do tej poradni potrzebne jest skierowanie. Niestety bez badania nie da się określić jaka jest przyczyna Pani kłopotów z pamięcią, jednak wiele z Pani opisu wskazuje, że mogą to być zaburzenia koncentracji. W oczekiwaniu na dalszą diagnostykę proszę systematycznie wykonywać ćwiczenia pamięci, jednak takie które wymagają odtwarzania zapamiętanego materiału - na przykład nauka języka, omawianie przeczytanych materiałów, krzyżówki. Wskazane jest również oznaczenie poziomu TSH oraz witaminy B12.

Pozdrawiam