Problemy z przewodem pokarmowym i luźne stolce

Witam serdecznie, mój problem wiąże się z jelitami. Od jakichś 4-5 lat zawsze miałem pół luźne stolce tzn. nie płynne, ale również nie w pełni uformowane. Zawsze sporą ilość gazów, wzdęcia brzucha i odbijanie. Szczególnie powyższe dolegliwości ujawniały się po jedzeniu. Dolegliwości raz były bardziej raz mniej dokuczliwe, jednak nigdy nie powodowały jakieś totalnej rozsypki. Od około 5 lat mam również zdiagnozowany jeden, podłużny hemoroid, z czym wiążą się czasowe krwawienia. Bardziej poważny problem dotknął mnie przed dwoma tygodniami, a dokładnie od 18.06.2012. Zaczęły się bardziej uporczywe luźne stolce, czasami półpłynne, czasami płynne. Łącznie ok. 4-6 wypróżnień na dobę. Po tygodniu takich objawów udałem sie do lekarza, który zebrał wywiad, zrobił usg jamy brzusznej i stwierdził, że jelita nie są "przewodnione" i prawdopodobnie to zespół jelita drażliwego. Objawy mimo przyjmowania enteromax, debutir oraz przez 4 dni xifaxanu nie ustąpiły. W zeszłym tygodniu w 2 stolcach dodatkowo pojawiła sie krew (trochę więcej niż zazwyczaj z hemoroidu), co mnie zaniepokoiło i ponownie udałem się do ów lekarza, który wykonał natychmiast sigmoidoskopię i w opisie zawarł mniej więcej tak: "Niewielkie wyprzenie wokół odbytu, napięcie zwieracza zewnętrznego i kanał odbytu prawidłowe. Około 10cm od zwieracza zewnętrznego śluzówka rozpulchniona, krucha, nierówna, czerwona z nalotem włóknika. Zmiana na odcinku około 10cm. Dalej śluzówka miejscami prawidłowa, miejscami plackowato zaczerwieniona. Badanie wykonano do środkowej części esicy, dalej masy kałowe. Pobrano wycinki do badania H.P. Rozpoznanie: zapalenie jelita grubego. Obserwacja w kierunku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Leczenie: Asamax 4 razy dziennie 2 tabletki, debutir rano i wieczorem, enteromax rano, tribux 3 razy dziennie przed posiłkiem. Na wycinki mam zaczekać 14 dni. Dodatkowo przesyłam wyniki badań laboratoryjnych, które zlecił lekarz. Niestety na badania bakteriologiczne trzeba jeszcze również poczekać około 7 dni. Wyniki morfologii z 26.06.2012: Hematokryt - 46,5% Hemoglobina - 14,9g/dl Erytrocyty - 5,51mln/ul MCHC - 32g/dl MCH - 27,1pg MCV - 84fl RDW - 14,1% Krwinki białe - 8,9tyś/ul Granulocyty - 67,9% Gra - 6,2tyś/ul Limfocyty - 24,7% LYM - 2,1tyś/ul Monocyty - 7,4% MON - 0,6/ul Płytki krwi - 299tyś./ul MPV - 9,3fl PCT - 0.3% PDW - 16,4% OB-3mm/1h ASPAT - 19,6U/l ALAT - 30,1U/l Białko ostrej fazy CRP-ultra - 0,62m g/l amylaza - 39,6u/l żelazo - 23,1ug/dl TSH - 1,320ulU/L Badania kału: giardia lamblia - wynik ujemny pasożyty - nie stwierdzono uwagi: d. liczne komórki drożdży, nieliczne ziarna skrobi Dodam jeszcze, że w chwili obecnej zastosowałem sobie 4 dniową dietę głównie na ryżu i później gotowanym kurczaku, ewentualnie czasami wywar z kurczaka z cienkim makaronem. Schudłem z 71kg do około 67kg po zastosowaniu diety. Kał obecnie około 2-3 razy dziennie, nie uformowany "pół luźny", ale nie woda. Dodatkowo na papierze widoczny śluz. Przepraszam, że tak obszernie, ale chciałem opisać całościowo problem. Proszę o interpretację, czy uważa Pan/Pani doktor, że powyższe objawy jak i wyniki jednoznacznie wskazują na wrzodziejące zapalenie jelita, czy nasuwa się również jakaś inna choroba, dolegliwość. Będę wdzięczny za wyjaśnienie problemu. Z poważaniem, Mateusz wiek: 23 lata wzrost: 180cm waga przed dietą: 71kg, obecnie około 67kg

W Pana przypadku na pewno warto byłoby wykonać całkowitą kolonoskopię, czyli ocenić całe jelito grube (jego śluzówkę). Pan tylko miał oceniany końcowy, niewielki odcinek jelita grubego. Trzeba by spokojnie przygotować się do tego badania dokładnie oczyszczając jelito grube. Opis badania makroskopowego sigmoidoskopowego rzeczywiście może sugerować nieswoiste zapalenie jelita grubego tym bardziej, że objawy powoli ustępują po lekach przeciwzapalnych bezpośrednio działających na śluzówkę jelita grubego. Nie jest to jednak jednoznaczny obraz makroskopowy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Dopiero wynik badania histopatologicznego odpowie dokładnie czym spowodowane są Pana dolegliwości jednoznacznie. Niewielka ilość krwi w stolcu zapewne spowodowana jest podrażnieniem hemoroidów przez biegunkowe stolce (warto byłoby zastosować np. odpowiednie maści na hemoroidy). Wyniki badań laboratoryjnych są w zakresie normy. Trzeba w chwili obecnej stosować się do zaleceń lekarskich i skonsultować z nim wyniki badania histopatologicznego po sigmoidoskopii. Leczeniem najlepiej, żeby zajął się gastroenterolog.