Problemy z układem pokarmowym u nastolatka

Mój syn ma 15 lat. Ma 177,5 wzrostu i waży 67 kg. W ciągu 1,5 roku bardzo się zmienił fizycznie, urósł prawie 20 cm i przy tym schudł. Ma podkrążone oczy. Robiliśmy badania morfologia, mocz, ob i wszystkie wyniki wyszły dobrze. Od roku pojawiły się u niego częste stolce od 4 do 5 na dobę, którym towarzyszą dość mocne gazy (raczej bez zapachu). Czasami w ciągu dnia potrafi go lekko przeczyścić. Kolor stolca jest jasno brązowy, musztardowy. Syn nie odczuwa innych dolegliwości, mdłości, bóli brzucha czy zaparć. Do tego nie chce rano jeść śniadania ani wziąć do szkoły kanapek - twierdzi, że nie chcę mu się jeść. Jego pierwszym daniem jest obiad w szkole. Jak przychodzi ze szkoły, zjada także obiad w domu, kolację, owoce itp. Mam pytanie, czy te stolce i gazy mogą świadczyć o problemach jelitowych? Czy można oddawać stolec tyle razy dziennie? Czy te objawy mogą być na tle nerwowym? Czy powinnam udać się do specjalisty i wykonać jakieś badania?

Witam!
Objawy, które Pani opisała nie są charakterystyczne dla żadnej konkretnej jednostki chorobowej.
Zwiększenie ilości oddawanych stolców do powyżej trzech w ciągu doby lub zmiana ich konsystencji na płynną lub półpłynną odpowiada definicji biegunki.
Jeżeli dolegliwości te utrzymują się od roku, warto byłoby kontynuować diagnostykę. Przyczyn przewlekłej biegunki może być wiele, także podłoże nerwowe - mówi się o czynnościowych zaburzeniach funkcji jelit - większy stres, nerwowe sytuacje prowadzą do biegunki oraz możliwych innych objawów.
Warto skonsultować się z gastroenterologiem dziecięcym, który po uzupełnieniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami wykonanych badań zdecyduje, czy jakie ewentualne dalsze badania należy wykonać.

Pozdrawiam serdecznie!