Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych u dziecka autystycznego

Witam, mam pytanie dotyczące załatwiania się dzieci autystycznych. Konkretnie chodzi mi o oddawanie kału, które wydaje się być zupełnie niekontrolowane. Mój 5-letni synek od ponad 2 miesięcy nie chce załatwiać się do toalety, tylko tak jakby popuszczał kupkę w majtki (to nie są duże kupki) jak pomagam mu wycierać pupę to widzę, że kał znajduje się w odbycie tak jakby już w tym momencie chciał się załatwić. Robi to praktycznie cały czas. Zmieniam mu bieliznę co parę minut. Na toalecie nie załatwi się. Siusiu chodzi sam robić do toalety lub jeżeli nie wie gdzie jest toaleta to woła, że chce siusiu.

Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam

Wydaje się, że powinnaś skonsultować się z psychologiem bądź psychiatrą syna, gdyż możliwe, że plan pracy terapeutycznej będzie wymagał modyfikacji. Zatrzymywanie kału oraz owe popuszczanie jest objawem oporu dziecka wobec zmian i osób otoczenia. Niejednokrotnie u dzieci autystycznych takie zachowania mają znamiona agresji do otoczenia oraz oporu wobec dalszego rozwoju i edukacji. Proszę stanowczo, ale spokojnie wygaszać te zachowania. Możesz ignorować jego postępowanie, a nagradzać właściwe zachowania w toalecie.

Powodzenia i pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Trzeba zacząć od początku trening czystości tak jak uczyliście siku. Co chwilkę wysadzać na nocniczek i nagradzać jak się uda. Cierpliwie bez złoszczenis się. Pokazywać ilustracje dzieci jak siedzą na toalecie, że tak robią też dorośli, zachęcać i podejmować próby.
Powodzenia
Z pozdrowieniami
AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy