Córeczka dopiero zaczyna uczyć się poczucia własnego ciała, potrzeb i ich kontroli. Faktycznie interesująca dla niej może być w tym Pani relacja i uwaga, jaka Pani poświęca córce, gdy zawoła. Oznacza to jednak, że może to nie wynikać z realnego zrozumienia potrzeby (odczucia z ciała), ale raczej interakcji społecznej. Być może córka jest jeszcze za mała na trening czystości? Nic się nie stanie, jeśli będą Państwo - bez frustracji- reagować na zawołanie i tłumaczyć (wzmacniać) wówczas, gdy realnie córeczka się załatwi. Pomocne tu bywają systemy żetonowe związane np nagrodami (np uśmiechnięte buźki lub naklejki za pozytywne załatwienie się, ale bez kar czy negatywnych informacji zwrotnych). Jeśli jednak dziecko nie jest gotowe, będzie zmuszane, będzie płakać itp przedłużanie takiej sytuacji może wywołać u córy negatywne skojarzenia z nocnikiem i w efekcie zablokować (bardziej niż przyspieszyć) rozwój w tej sferze. Bo obiektywnie rzecz biorąc zwykle dzieci później (około 2,5-3 lat) opanowują trening czystości, dlatego córeczka jeszcze ma czas, Dlatego gdyby Mała mocno protestowała, warto wstrzymać się z treningiem czystości jeszcze na parę miesięcy, a potem wrócić do niego znowu.
Witam,
pani córeczka wchodzi w okres, w którym zaczyna się trening czystości i przejawia motywacje w tym kierunku. Pani zadaniem jest obserwować pory moczenia pieluszki, w związku z tym, że dziecko nabywa kontrolę nad pęcherzem moczowym - jest w stanie uczyć się, czyli stałe pory wysadzania na nocnik, rano po wybudzeniu, po spacerze, w momencie kiedy mówi, że sika, dobrze jest stosować pieluszki tetrowe, powodują dyskomfort. Należy dziecko uczyć intymności związanej z treningiem czystości, w spokoju, gdzieś na uboczu, nie robić z tego sensacji, Wytłumaczyć dziecku w jaki sposób należy korzystać z nocnika, do czego służy, polecam książeczkę: "Nocnik nad nocnikami" Alony Frankel (wyd. Nisza).
Pozdrawiam serdecznie
Witam, ciekawą propozycją dla rodziców jest książka z serii "Mamie na ratunek, Nauka korzystania z nocnika" lub "Sposób na nocnik. Pierwsza toaleta Twojego dziecka". Proszę również porozmawiać z pediatrą dziecka. Ważna jest cierpliwość, wyrozumiałość. Z czasem dziecko zrozumie że jest to normalna czynność a nie sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Na razie jest ciekawe swojego ciała, poczucia kontroli. Nie zawsze jeszcze potrafi być może rozpoznać sygnały płynące z ciała. Może to powodować stres. Warto rozmawiać o tym ( np.: http://www.empik.com/nocnik-nad-nocnikami-dziewczynka-frankel-alona,prod19610134,ksiazka-p)
Pozdrawiam serdecznie
Witam Panią,
Z Pani opisu wynika, że Pani córeczka dramatycznie potrzebuje Pani obecności, zainteresowania i opieki. Jest bardzo inteligentna, bo szybko nauczyła się wywoływania w Pani odpowiednich reakcji. Zamiast złości na dziecko proponuję dać Jej więcej uwagi, ciepła i serdeczności. Maleńkie dziecko tego potrzebuje.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak nauczyć dziecko siadać na nocnik? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak nauczyć 3-letnie dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Jak nauczyć dziecko informowania o chęci oddania moczu? – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Jak nauczyć dziecko autystyczne korzystania z toalety? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Problemy z oddawaniem moczu do nocnika u 2,5-latki – odpowiada Piotr Bochański
- Jak nauczyć dziecko, żeby ściągało majtki zanim usiądzie na nocnik? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak nauczyć 5-letnie dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Jolanta Wyżykowska
- Jak nauczyć 3-letnie dziecko samodzielnego korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz