Jak nauczyć 3-letnie dziecko korzystania z nocnika?

Jak przekonać dziecko do załatwiania się na nocnik. Dodam, że w momencie gdy posadze dziecko na nocnik jest histeriia ciężka do uspokojenia. Zaraz skończy 3 lata. Żadne bajki, czekoladki nie przekonują. Misie i ja sama też nie. Co robić??

Witam,
rozumiem Pani niepokój wobec napięć pojawiających się
podczas prób nauczenia dziecka samokontroli nad kolejnym obszarem funkcjonowania dot. kontroli wydalania. Taka sytuacja wymaga od Pani cierpliwości i na pewno jest dla dziecka i Pani ogromnym wyzwaniem. Wychowując dziecko wprowadza go Pani w świat samodzielności a trening czystości jest ważnym elementem rozwoju dziecka, wymaga bezpiecznych warunków wolnych od napięć oraz dużej dozy wyrozumiałości ze strony rodziców. Tak przeprowadzony trening czystości prowadzi do umocnienia w dziecku poczucia autonomii i własnej wartości. Wiek 3 lata, jest optymalnym czasem, który pozwala prowadzić trening czystości, dziecko jest w pełni gotowe do kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Pomagając dziecku obniżyć lęk i osłabić poczucie powstrzymania się przed naturalnym wypróżnieniem może Pani zastosować zabawy imitujące wydalanie:np. zabawa z użyciem modelujących materiałów: plasteliny, modeliny wraz z foremkami przez które dziecko te materiały przepycha.Lub inne zabawy, polecam publikację: "TRENING CZYSTOŚCI MAŁEGO DZIECKA" Herbert Martin GWP.
Jeśli mimo podjętych przez Panią działań, nadal będą pojawiały się problemy, może warto byłoby rozważyć konsultację u psychologa i wspólnie znaleźć przyczyny tego problemu.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

Szanowna Pani,
Proszę przeprowadzić wspólnie z mężem rozmowę z dzieckiem, w której stanowczo zakomunikujecie, że jest za małe, aby korzystać z nocnika. Nocnik jest przywilejem starszych dzieci i być może kiedyś będzie mogło z niego korzystać, ale jak widać jest jeszcze za wcześnie. Nocnik proszę ukryć w takim miejscu, które będzie dostępne waszemu dziecku. Należy zakazać korzystania z niego i wrócić do pieluch (choć rozumiem, że może być to chwilowo uciążliwe). Pampers nie jest wygodny, a sprowadzenie dziecka do pozycji niemowlaka i odebranie przywileju korzystania z nocnika działa szalenie motywująco na dziecko:) Zwykle bez większego trudu odnajduje odebrany przez Was nocnik i udowadnia, że wcale nie jest takie małe. Technika ta pochodzi z modelu Metasystemowego i przynosi rewelacyjne rezultaty.

Pozdrawiam i życzę dużo radości z małych-wielkich sukcesów,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pokazać dzieci na obrazkach jak ładnie siedzą na nocniczku, posadzić ulubioną lalę albo misia, zachęcać ale nie zmuszać. Może ładny, kolorowy nocniczek, może wersja grająca bo takowe też są. Dobre rozwiązanie to taka nakładka na sedes która umożliwia korzystanie z toalety dziecku. Wtedy poczuje się bardziej dorosłe i możecie zachęcać pokszując, że sani też tak załatwianie swoje potrzeby, że tak robią wszyscy. Po udanym siedzeniu nagroda w postaci pochwały, małego cukiereczka. Najpierw sadzać tak dla oswojenia się i po mału z dużą cierpliwiścią uczyć.
Powodzenia AM