Witam,
rozumiem Pani niepokój wobec napięć pojawiających się
podczas prób nauczenia dziecka samokontroli nad kolejnym obszarem funkcjonowania dot. kontroli wydalania. Taka sytuacja wymaga od Pani cierpliwości i na pewno jest dla dziecka i Pani ogromnym wyzwaniem. Wychowując dziecko wprowadza go Pani w świat samodzielności a trening czystości jest ważnym elementem rozwoju dziecka, wymaga bezpiecznych warunków wolnych od napięć oraz dużej dozy wyrozumiałości ze strony rodziców. Tak przeprowadzony trening czystości prowadzi do umocnienia w dziecku poczucia autonomii i własnej wartości. Wiek 3 lata, jest optymalnym czasem, który pozwala prowadzić trening czystości, dziecko jest w pełni gotowe do kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Pomagając dziecku obniżyć lęk i osłabić poczucie powstrzymania się przed naturalnym wypróżnieniem może Pani zastosować zabawy imitujące wydalanie:np. zabawa z użyciem modelujących materiałów: plasteliny, modeliny wraz z foremkami przez które dziecko te materiały przepycha.Lub inne zabawy, polecam publikację: "TRENING CZYSTOŚCI MAŁEGO DZIECKA" Herbert Martin GWP.
Jeśli mimo podjętych przez Panią działań, nadal będą pojawiały się problemy, może warto byłoby rozważyć konsultację u psychologa i wspólnie znaleźć przyczyny tego problemu.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
Szanowna Pani,
Proszę przeprowadzić wspólnie z mężem rozmowę z dzieckiem, w której stanowczo zakomunikujecie, że jest za małe, aby korzystać z nocnika. Nocnik jest przywilejem starszych dzieci i być może kiedyś będzie mogło z niego korzystać, ale jak widać jest jeszcze za wcześnie. Nocnik proszę ukryć w takim miejscu, które będzie dostępne waszemu dziecku. Należy zakazać korzystania z niego i wrócić do pieluch (choć rozumiem, że może być to chwilowo uciążliwe). Pampers nie jest wygodny, a sprowadzenie dziecka do pozycji niemowlaka i odebranie przywileju korzystania z nocnika działa szalenie motywująco na dziecko:) Zwykle bez większego trudu odnajduje odebrany przez Was nocnik i udowadnia, że wcale nie jest takie małe. Technika ta pochodzi z modelu Metasystemowego i przynosi rewelacyjne rezultaty.
Pozdrawiam i życzę dużo radości z małych-wielkich sukcesów,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej
Witam
Pokazać dzieci na obrazkach jak ładnie siedzą na nocniczku, posadzić ulubioną lalę albo misia, zachęcać ale nie zmuszać. Może ładny, kolorowy nocniczek, może wersja grająca bo takowe też są. Dobre rozwiązanie to taka nakładka na sedes która umożliwia korzystanie z toalety dziecku. Wtedy poczuje się bardziej dorosłe i możecie zachęcać pokszując, że sani też tak załatwianie swoje potrzeby, że tak robią wszyscy. Po udanym siedzeniu nagroda w postaci pochwały, małego cukiereczka. Najpierw sadzać tak dla oswojenia się i po mału z dużą cierpliwiścią uczyć.
Powodzenia AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Jak nauczyć dziecko, aby oddawało mocz do nocnika? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak nauczyć dziecko informowania o chęci oddania moczu? – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Jak nauczyć dziecko siadać na nocnik? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak nauczyć 5-letnie dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Jolanta Wyżykowska
- Jak nauczyć 3-letnie dziecko samodzielnego korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uczenie korzystania z nocnika 2-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Najlepszy sposób, aby nauczyć 2-latkę korzystania z toalety – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak nauczyć dziecko autystyczne korzystania z toalety? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Jak przekonać dziecko do korzystania z nocnika? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Wychowanie bezpieluszkowe
Większość rodziców nie może się obejść bez pomocy,
Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?
Wiele dzieci najchętniej spędza czas przed telewiz
Pogarda i brak współpracy - z tym spotykają się studenci medycyny na praktykach
Kiedy studiujemy, poznajemy medycynę od środka. No