Witam, najpierw warto skorzystać z porady pediatry, aby wykluczyć przyczyny fizjologiczne, infekcję. Jednak w wieku Pani synka takie sytuacje mogą się zdarzyć. Napisała Pani że synek niedawno poszedł do przedszkola. Być może ta sytuacja mogła wpłynąć na zachowanie. W nowym miejscu, w nowym środowisku, może czuć się na początku niepewnie. Zaczyna się uczyć nowych zasad, współpracy, dzielenia się. Przeczytałam, że jest Pani pod presją środowiska że dziecko powinno już trening czystości mieć za sobą, a najważniejsze jest aby Pani spróbowała zachować spokój, ponieważ dziecko również może tą presję odczuwać, co nie wpływa korzystnie na naukę korzystania z toalety. Proponuję na wyjścia, zamiast zakładania pieluchy, zabierać zmianę ubrań (zapasowe majtki, spodenki, rajstopy), gdyby dziecku zdarzył się wypadek. Dziecko wtedy się uczy nowego nawyku, który jest stały - siusiamy do toalety, po jedzeniu myjemy zęby itd. Natomiast w sytuacji gdy zakłada się dziecku na wyjście pieluchę, ma ono sygnał że są sytuacje w których do toalety nie trzeba chodzić. Najważniejszy jest spokój, konsekwencja, ponieważ moczenie się z czasem minie. W tym wieku 3-4% dzieci moczy się w dzień. Czasem, w trakcie zabawy, której dziecko nie chce przerywać, ponieważ bardzo się w nią zaangażowało, może się posiusiać, ponieważ nie zdąży, lub nie zwróci uwagi na na swoją potrzebę. Warto pytać co jakiś czas, natomiast nie zmuszać do pójścia do toalety.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Pisze Pani, że w przedszkolu syn "sika w majtki i w ogóle mu to nie przeszkadza" - być może warto zacząć od wizyty u pediatry w celu wyeliminowania medycznych przyczyn obserwowanej zmiany u synka.
Z tego co Pani napisała rozumiem, że syn korzystał z nocnika przed pójściem do przedszkola, natomiast obecnie obserwuje Pani regres dziecka w tym zakresie, tj. dziecko przestało korzystać z nocnika. Być może dla syna jest to czas adaptacji do nowych warunków w przedszkolu, należy otoczyć dziecko wsparciem w tym zakresie poświęcając mu czas po powrocie z przedszkola. Warto wprowadzić kilka zmian w nauce treningu higienicznego u synka - przede wszystkim wprowadzić przyjemną atmosferę w nauce korzystania z toalety. Nie należy karcić ani zawstydzać dziecka za pojawienie się niepożądanego zachowania, np. mówiąc "wstydź się, taki duży i sika w majtki", to nie prowadzi do pożądanej przez nas zmiany. Ważne, aby nagradzać syna za każdy postęp w tym zakresie poprzez wspólną zabawę, pochwałę. Pomocne może być stworzenie i umieszczenie w widocznym miejscu tablicy z obrazkami, np. uśmiechnięte buzie za każde skorzystanie z nocnika/toalety, a także czytanie z synkiem dostępnych na rynku bajek terapeutycznych o tematyce treningu higienicznego, np. Kamyczek na nocniczku.
Pozdrawiam,
Karolina Pietrzak, psycholog, terapeuta poznawczo - behawioralny
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sygnalizowanie dziecka potrzeb fizjologicznych – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Dlaczego mój synek nie chce korzystać z nocnika? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Co robić gdy dziecko wstrzymuje stolec? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Korzystanie z pieluch u 3,5-latki – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Moczenie się u 2,5-letniego syna – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak nauczyć dziecko siadać na nocnik? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problemy z oddawaniem moczu u 2,5-letniej córki – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak nauczyć 3-letnie dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Jak nauczyć dziecko, aby oddawało mocz do nocnika? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uczenie korzystania z nocnika 2-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
artykuły
Mały diabetyk coraz lepiej radzi sobie w szkole. Nie zawsze jest bezproblemowo
Brak asystenta, strach przed nieznanym, niechęć ze
Pampersy dla dorosłych - jak wybrać odpowiednie i kiedy je stosować?
Pieluchomajtki dla dorosłych to produkty higienicz
Rozwój dziecka - 2 lata
Dziecko dwuletnie potrafi już samodzielnie chodzić