Problemy żołądkowo-jelitowe a stres
Witam. Od miesiąca mam problemy żołądkowo-jelitowe (bóle podbrzusza, przelewanie, ucisk żołądka, częstsze oddawanie stolca (zazwyczaj po przebudzeniu i w godz. dopołudniowych, nie jest to biegunka raczej papkowata konsystencja), wykonałem badania krwi i usg jamy brzusznej, zaliczyłem wizytę u gastrologa, który stwierdził po wywiadzie, że to IBS. Dostałem leki rozkurczowe, które złagodziły objawy. 5 m. temu zmarł mój ojciec. Czy nerwy, stres mogą być przyczyną moich problemów? jak długo to trwa?

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie
Jesli mial Pan zdiagnozowane IBS warto pomyslec o regularnym odzywianiu zrezygnowaniu z zywnosci, ktora zawiera glutaminian sodu i na pewno wazne jest odreagowanie na biezaco stresu,odreagowanie stresu zwiazanego z utratą ojca, dbalosc o siebie w kontekscie odpoczynku, snu i odzywiania i nie kumulowanie stresu ale korzystanie ze wsparcia bliskich osob i ewentualnie skorzystanie z pomocy terapeuty, zeby nauczyc sie bazowac na Pana zasobach, wzmocnic poczucie wlasne wartosci i nauczyc radzic z codziennym stresem
Pozdrawiam
A.Reklewska psychoterapeuta
Witam ,
problemy które Pan opisuje na pewno wiążą się z wieloma niedogodnościami i niepokojem.Nie zlekceważył Pan sygnałów i zaczął poszukiwać przyczyn cierpienia.Może, warto byłoby jeszcze spotkać się z psychologiem/terapeutą by poszukać wspólnie odpowiedzi i rozwiązań zaistniałych problemów.W leczeniu dolegliwości związanych z IBS ważną rolę odgrywa dbałość o kondycję psychiczną i właściwy sposób odżywiania. Może powinien Pan rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Wskazówki dietetyczne, które pozwolą obniżyć dolegliwości znajdzie Pan na stronie: www.j-elita.org.pl.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz