Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Próchnica a aparat ortodontyczny

Próchnica a aparat ortodontyczny? Kilka tygodni temu zakończyłem wizyty u dentysty; dowiedziałem się, że zęby zostały wyleczone. Niedługo chcę wybrać się do ortodonty, bo chciałbym założyć aparat. Dzisiaj zauważyłem, że po prawej stronie na górze mam próchnicę: taka brązowa kreska (chyba na dwóch zębach). Czytałem, że przed założeniem aparatu zęby powinny być wyleczone z próchnicy, ale dentystka nic z tym nie zrobiła. Co prawda, nie wiedziała, że chcę nosić aparat. Co zrobić?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

To prawda. Regułą jest, aby przed założeniem aparatu ortodontycznego wyleczyć wszystkie ubytki w zębach, to działanie zachowawcze, choć oczywiście w trakcie terapii, gdy wymaga tego sytuacja - także leczy się zęby. Brązowa zmiana nie musi być próchnicą, ale np. osadem. Jeśli zmiana Pana niepokoi, proszę udać się do stomatologa i upewnić, że to nic poważnego. Proszę też poinformować o planowanym leczeniu ortodontycznym lekarza, tak aby mógł on przedsięwziąć odpowiednie środki.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry

0

Witam serdecznie,
Przed leczeniem ortodontycznym należy usunąć próchnicę, jak i wszystkie źródła stanu zapalnego. Zalecana jest również wizyta higienizacyjna, ponieważ kamień nazębny również jest źródłem bakterii. Ciemniejsza kreska wcale nie musi oznaczać próchnicy.
Dlatego przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy ponownie udać się do stomatologa, poinformować o planach odnośnie zakładania aparatu i poprosić o sprawdzenie czy nie ma nigdzie próchnicy.

Stomatolog, absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy