Prośba o interpretację wyników tomografii płuc mojej mamy

Mama ma 63 lata. rtg pluc - pasmowate zacienienia z przejasniami w placie gornym pluca prawego mogace odpowiadac odcinkowej marskosci plata gornego pluca prawego po TBC. Zrosty u podstawy pluc. W celu precyzyjniejszej diagnostyki wykonano CT klatki piersiowej. Stwierdzono - THORAXCOMBI- w obu szczytach ogniska rozedmy i zmiany bliznowate najprawdopodobniej pogruzlicze. Wieksze w szczycie prawym gdzie mozna podejrzewac podoplucnowe ognisko rozestrzeni oskrzeli. Czynna gruzlica i nowotwor malo prawdopodobny. Poza powyzszym pluca bez zmian ogniskowych, powiekszonych wezlow chlonnych ani innych istotnych odchylen od normy nie wykazano. Dalsza opieka lekarza rodzinnego zapisano chorej Augumentin SR na 7 dni. Mama narzeka na bole brzucha i spadek na wadze, zostala przyjeta do szpitala, gdzie wykonana badania jamy brzusznej/CT jamy brzusznej i gastroskopie - brak odchylen od stanu prawidlowego.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Uważam, że należałoby kontynuować diagnostykę w ramach oddziału pulmonologicznego. Aby wykluczyć reaktywację gruźlicy warto przeprowadzić dodatkowe badania (badanie plwociny metodą BACTEC a także Quantiferon test). Istotne jest przede wszystkim ustosunkowanie się do stanu ogólnego mamy, jej dolegliwości, chorób współistniejących, zażywanych leków, a także ewentualnych odchyleń w badaniu fizykalnym. Należy leczyć bowiem chorego, a nie odchylenia w wynikach badań.

Pozdrawiam.