Proszę o interpretację badania krwi na prolaktynę!

Witam! Jestem 10 mies. po porodzie. Po 3 miesiącach dziecko odrzuciło pierś, na zatracenie pokarmu lekarz przepisał mi B********. Ale jak tylko go odstawię, to pokarm powraca. Proszę o interpretację wyników moich badań: TSH 1,460 ulU/ml (0,27-4,4), TG <20,0 lU/ml (0-115), TPO <10,0 lU/ml (0-35). Prolaktyna 34,76 ng/ml (4,79-23,3). Prolaktyna po MCP 239,4 ng/ml.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Podane wyniki badań wskazują na tzw. hiperprolaktynemię czynnościową. Oczywiście przydatne będzie wykonanie badania radiologicznego (tomografia komputerowa) głowy w celu oceny przysadki - gruczołu wydzielającego m.in. prolaktynę. Jednak najpewniej zwiększone jego stężenie nie jest związane z organiczną chorobą tego gruczołu. Leczenie w takich przypadkach polega na przyjmowaniu przewlekle leków dopaminergicznych, m.in. tego leku, który Pani aktualnie przyjmuje. Leczenie to stosuje się nieprzerwanie przez 3-6 miesięcy, następnie ocenia się przebieg choroby. Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza prowadzącego w celu wdrożenia odpowiedniej dalszej diagnostyki i odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.