Proszę o interpretację wyników TK klatki piersiowej.

Witam! Mój tato miał robione badanie tomograficzne. Wynik: Badanie TK klatki piersiowej bez i po CM: płynu w jamach opłucnowych nie ma. W szczytach obu płuc nieduże zbliznowacenia pospoiste oraz drobne nawarstwienia opłucnowe osklepków płuc. Poza tym pola płucne b/zagęszczeń miąższowych i zmian ogniskowych. W obu dołach pachowych niezbyt liczne węzełki chłonne nie przekraczające długości 1 cm, z zaznaczoną stłuszczoną wnęką, natomiast dodatkowo po str. lewej wyróżniają się 2-3 kulistego kształtu węzły chłonne nie przekraczające średnicy 1cm, bez zaznaczonej stłuszczonej wnęki płucnej- niejasnego charakteru,podejrzane. Podobojczykowo po str. lewej pojedynczy, podłużnego kształtu długości 1 cm węzeł chłonny. We wlocie klatki piersiowej po tej str. kilka 5 mm węzłów chłonnych. W śródpiersiu do tyłu od oskrzela górnego lewego znajdują się stosunkowo liczne, drobne 5-7 mm, kulistego kształtu węzełki chłonne. Poza tym w śródpiersiu we wnękach płucnych nie widać powiększonych, patologicznych węzłów chłonnych. Stan po usunięciu operacyjnym żołądka z powodu Iymphoma?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie podano przyczyny wykonania badania, jednak domniemam, że wykonano go z przyczyn onkologicznych, w związku z usunieciem żołądka z powodu nowotworu złośliwego, prawdopodobnie o charakterze chłoniaka.

Przedstawiony wynik badania tomograficznego klatki piersiowej nie wykazuje podejrzanych zmian ogniskowych w miąższu płucnym.

To, co zaniepokoiło radiologów, to liczne powiększone węzły chłonne w okolicy wnęk płucnych, śródpiersiu, podobojczykowo.
Tak duża liczba powiększonych węzłów chłonnych, niestety, ale może sugerować zmiany przerzutowe. Co za tym idzie, konieczna będzie dalsza diagnostyka, bardziej inwazyjna, mianowicie torakoskopowe pobranie węzła do badania histopatologicznego w celu pełnej oceny.

Mimo to proszę być dobrej myśli. Chłoniaki należą do nowotworów dobrze reagujących na leczenie chemio- i radioterapeutyczne i dzięki temu są względnie dobrze rokujące.

Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza prowadzącego tatę i poddać się dalszemu postępowaniu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.