Tak, jak słusznie zorientował się Pan (najpewniej na podstawie podanych przy wynikach badań norm laboratoryjnych), jedyną wartością, która nie mieści się w granicach normy jest stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Jak wiadomo, zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, przede wszystkim schorzeń układu sercowo-naczyniowego – odkładając się w naczyniach, cholesterol prowadzi do rozwoju miażdżycy. Przez długi czas choroba przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest, aby starać się obniżyć podwyższony poziom cholesterolu, mimo że nie odczuwamy żadnych dolegliwości.
Stężenie cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników – przede wszystkim od skłonności genetycznych, diety, aktywności fizycznej. Na uwarunkowania genetyczne nie ma Pan wpływu, za to na styl życia – jak najbardziej. Często zmiana diety – unikanie preferowanych przez Pana potraw smażonych, regularne spożywanie owoców i warzyw, zamiana czerwonego mięsa na mięso drobiowe i ogólnie – zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, pozwala na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Ważne jest też, aby zadbać o regularny, niekoniecznie duży (jeśli nie ma Pan na to czasu ani ochoty) wysiłek fizyczny (np. spacer, jazda na rowerze).
Jeśli chodzi morfologię krwi - wśród krwinek białych zbyt wysoki jest procentowy udział limfocytów, a zbyt niski granulocytów obojętnochłonnych - bezwzględne wartości jednych i drugich mieszczą się jednak w granicach normy. Wynik taki może być spowodowany np. przebytą w ostatnim czasie infekcją wirusową.
Wyniki pozostałych badań laboratoryjnych, jak również wartości ciśnienia tętniczego, tętna, BMI ma Pan prawidłowe. Myślę, że jeśli nie odczuwa Pan żadnych dolegliwości, to nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych analiz. Oznaczenie stężenia cholesterolu powinien Pan powtórzyć po kilku miesiącach stosowania racjonalnej diety i wysiłku fizycznego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bardzo proszę o interpretację wyniku krwi – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Proszę o interpretację wyników badania krwi - morfologia, glukoza, CRP – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Moje wynki - morfologia, cholesterol, enzymy wątrobowe – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Obniżone stężenie leukocytów – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka jest interpretacja morfologii krwi i czy należy rozszerzyć diagnostykę? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Interpretacja wyników 2,5-letniej córki – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Proszę o interpretację wyników 2-letniego syna – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Proszę o interpretację wyników morfologii – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Bardzo proszę o interpretację moich wyników krwi – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Interpretacja wyników badania krwi oraz moczu u pięćdziesięcioletniego mężczyzny – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
artykuły
Badanie krwi w ocenie czynności nerek
Zaburzenia czynności nerek mają swoje odzwierciedl
Badania krwi - charakterystyka, skład krwi, normy, interpretacja wyników
Badania krwi są najczęściej wykonywanymi badaniami
Test obciążenia glukozą - przebieg badania, wskazania, normy
Test obciążenia glukozą (OGTT - Oral Glucose Toler