Proszę o interpretację wyniku rtg kregosłupa Th-L-S

Wygładzenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego, kość krzyżowa ustawiona prawidłowo. Trzony odcinka piersiowego prawidłowej wysokości z brzeżną sklerotyzacją, pojedynczymi guzkami Schmorla. Tarcze Th7-8-9 dyskopatycznie zwężone... Stawy poprzeczno-żebrowe wolne. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa trzony i tarcze w normie. Zaznaczone zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych, głównie na pograniczu z kością krzyżową. Stawy L-S w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chodzi o guzki Schmorla - są drobnymi wgłębieniami w trzonach kręgów. Jest to pozostałość jednej z osteochondroz młodzieńczych, czyli zaburzeń mineralizacji w okresie wzrostu. Nie wymagają żadnych operacji ani innych interwencji.

W interpretacji opisywynach dyskopatii - ważny jest obraz kliniczny, czy towarzyszy im jakiś deficyt neurologiczny. Jeżeli tak, jest to wskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego i ewentualnej kwalifikacji do leczenia odbarczającego przepuklinę jądra miażdżystego.

W przypadku braku wskazań do jakiejkolwiek interwencji lub dalszej diagnostyki - podstawą jest rehabilitacja oraz tryb życia oszczędzajacy kręgosłup, oraz aktywność fizyczna wzmacniająca mięśnie przykręgosłupowe, np. pływanie.

Nie znając obrazu klinicznego, trudno ocenić wskazania do wykonania rezonansu, ale rzeczywiście może okazać się bardzo przydatny, by ocenić, czy zmiany dyskopatyczne modelują worek oponowy lub uciskają na korzenie rdzeniowe.

Tutaj można znaleźć artykuł o rezonansie magnetycznym.

Serdecznie pozdrawaim!