Przeciwwskazania do stosowania HTZ bez konsultacji lekarza

Proszę o poradę - otóż mam 58 lat, rok temu miałam ostatni raz miesiączkę. Przez długi okres stosowałam tabletki Estrovan na bazie soi, po których świetnie się czułam i nie miałam objawów zaczerwienienia twarzy. Długi okres, tj. 3 lata stosowania tych tabletek był prawdopodobnie przyczyną tego, iż mam kilka małych mięśniaków na macicy i niewielką cystę na jajniku. Obecnie przebywam poza granicami kraju i nie mam możliwości korzystania z usług medycznych. Po utracie miesiączki źle się czuję psychicznie i dostaję uderzeń gorąca oraz mam kłopoty ze snem. Otrzymałam plasterki na skórę Fem 7 od kuzynki i zaczęłam je stosować. Moje samopoczucie jest obecnie bardzo dobre. Jednak poczytałam sporo o skutkach ubocznych stosowania tych plastrów. Mam zatem pytanie. Plastry stosuję dopiero od 2 tygodni, lecz nie wiem czy przy moich mięśniakach na macicy jest to wskazane? Czy nie będą miały jakiegoś ubocznego działania, np. czy mięśniaki nie zezłośliwieją? Chciałabym stosować je tylko przez okres 3 miesięcy, lecz nie mam jak skorzystać z porady lekarza. Stosuję je na własną odpowiedzialność. Czy należy tę terapię przerwać. Obecnie czuję się bardzo dobrze. Proszę o opinie w tej sprawie.

Witam! Rozpoczęcie stosowania hormonalnej terapii zastępczej zawsze powinno mieć miejsce po konsultacji i badaniu ginekologicznym. Przed włączeniem każdego leczenia farmakologicznego niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, określającego możliwość stosowania danego preparatu, określenia ryzyka wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych, interakcji z innymi lekami itp. W swoim zapytaniu nie napisała Pani nic na temat ogólnego stanu zdrowia, ewentualnych chorób czy stosowanych leków. Do bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania HTZ należą krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność wątroby, nowotwór złośliwy piersi (zarówno w przeszłości, jak i obecnie), rak błony śluzowej macicy, udar mózgu w wywiadzie oraz każde podejrzenie ciąży. Istnieje również cały szereg przeciwwskazań względnych, np nadciśnienie tętnicze. Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na rozwój mięśniaków nie jest jednoznaczny. Większość badań donosi o braku istotnego jej wpływu na rozwój mięśniaków. Mimo wszystko uważam, że nie powinna Pani kontynuować stosowania plastrów bez konsultacji ze swoim lekarzem. Pozdrawiam