Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego w ciąży a próchnica zębów

Mam 35 lat, w 2013 i 2014 roku urodziłam dwoje dzieci w 33+3 tc. Planuję kolejną ciążę i chciałabym dołożyć wszelkich starań by tym razem nie zakończyła się ona wcześniejszym porodem spowodowanym pęknięciem pęcherza płodowego. Proszę mi powiedzieć czy wpływ na pęknięcie pęcherza mogła mieć próchnica w ciąży, bądź niedoleczony kanałowo ząb?

Witam
Niewyleczone zęby jak najbardziej mogą mieć wpływ na przebieg. Stanowią potencjalne ogniska zapalne, które mogą powodować rozsiewanie bakterii na cały organizm. Planując kolejną ciąże warto również odwiedzić stomatologa. Proszę pamiętać,że to co mamy we własnych ustach, łatwo przekażemy naszym dzieciom np. w trakcie oblizywania łyżeczki lub smoczka i będzie to skutkowało problemami z zębami u naszych pociech.

Lek. dent. Katarzyna KochaĹczyk

utrzymujący się przewlakły stan zapalny jest obciążeniem dla całego organizmu - jednak przeglądając przez ostatnie dwa dni bazy medycznej literatury nie znalazłem potwierdzenia że opisane przez Panią problemy mają jakiś związek
napewno przed ciążą warto wyleczyć zęby
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk