Przepuklina przełyku a duszności

Bardzo prosze o pomoc. Mam przepukline przelyku i wlasnie atak dusznosci...nie wiem jak sobie z tym radzic. Panikuje wiadomo. Mam nadwage jestem po porodzie juz rok ciezko mi zgubic. Wybieram sie do dietetyka niebawem mam nadzieje ze mi to pomoze jak zgubie troche masy bo boje sie tych atakow. Czy sa grozne??

Kontakt z dietetykiem to bardzo dobry pomysł. Proszę zrobić to jak najszybciej!
Przepuklina może pogorszyć pracę serca (choroba niedokrwienna serca, zawał), stan zapalny błony śluzowej przełyku, owrzodzenie, a nawet rak przełyku.
Zanim skontaktujesz się z dietetykiem:
-nie noś zbyt małej i uciskającej odzieży
- jak najmniej dźwigaj ciężkie przedmioty
- bezpośrednio po posiłku nie kładź się i nie pochylaj, śpij z głową wyżej
- unikaj napojów z kofeiną (herbata, kawa, cola)
- nie jedz słodyczy i ciast, jasnego pieczywa
- unikaj produktów ciężkostrawnych, wzdymających oraz smażonych
W razie duszności, postaraj się rozluźnić przeponę - głęboko oddychając np. kiedy dobrze się czujesz połóż książkę na przeponie i spróbuj oddychając głęboko przez nos ją podnieść. Ważne, aby robić to spokojnie, oddychać głęboko, nosem i rozluźnić się. W sytuacji duszności powinno pomóc.